Zavrieť

Porady

Valutova pokladna

Ahojte,moze mi niekto napisat konkretny postup uctovania valutovej pokladne v jednoduchom uctovnictve? Napr. v zmenarni sme kupili ceske koruny v mnozstve 37.350 CZK, kurz 1.338, takze vydaj zo slov. pokladne bude 49.975 Sk. Tento vydaj dam na priebezne polozky a prijem do valutovaej taktiez? V ten isty den som vyplatila zamestnancom zalohu na prac. cestu v sume 10.000 CZK. Please, ako zauctujem tuto operaciu? Mam v tom riadny chaos, za kazdu radu budem vdacna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    Nákup valút zaúčtuj cez priebežné položky a preddavok na SC ako položku neovplyvňujúcu základ dane. Do nákladov pôjde až vyúčtovanie pracovnej cesty.

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    OK, nakup valut bude priebezna polozka, taktiez prijem vo valutovej pokladni. Mna by ale zaujimalo, ako zauctujem trebars uz vyuctovanu prac. cestu. Napr. vydaj 10.000,- CZK vo valutovej pokladni zapisem len pre analyticku evidenciu a normalne v penaznom denniku zauctujem vydaj v SK na reziu? Musim vpisat 2 vydavkove doklady, jeden v CZK a druhy v SK? Valutovu pokladnu staci viest v nejakom zosite?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Nákup valút budeš účtovať:
    - výdaj z korunovej pokladne vystavíš si VPD v sume 49 975,00
    - príjem do valutovej pokladni, vystavíš si PPD v sume 4 9975,00 a vo val.pokladni si poznač aj koľko si prijala valuty.
    - Vyplatená záloha 10 000,00 CZK z valut.pokladni a naúčtuješ kurzom nbs dňom kedy si poskytla zálohu. Sumu v mene prepočítaš na SKK a v peňaž.denníku naúčtuješ výdaj neovpl.základ dane .
    - Vyúčtovanie SC :
    1) stravné napr. v sume 5 000,00 CZK . Sumu 5 000,00 CZK prepočítaš kurzom nbs dňom vyúčtovania naúčtuješ do prev.réžie v peňaž.denníku v SKK
    2) cez ID odúčtuješ v PD z výdavkov neovpl.základ dane 10 000,00 CZK prepočítané kurzom nbs dňom vyúčtovania v peňaž.denníku v sK.
    3) do valut.pokladne urobíš príjem 5 000,00 CZK dňom vyučtov.prepočítaš kurzom nbs na SKK a naúčtuješ príjem neovpl.základ dane do pen.denníku

    Vo val.pokladni ti vzniknu kurz.rozdiely ktoré sa účtujú až k 31.12. Nezabudni každý pohyb valút musíš zapísať do valut.pokladne.

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    Dakujem za reakciu a pomoc. Mam este otazocku. Prijem do valutovej pokladne prepocitam kurzom zo zmenarne, vydaj z valutovej pokladne musim prepocitvat kurzom NBS, alebo mozem pouzit ten isty kurz zmenarne,za ktory som valuty kupila? A ako to funguje s vydavkovymi dokladmi? Vydavkovy doklad z valutovej pokladne, ktory mi podpisu napr. zamestnanci, bude v ceskych korunach al. v slovenskych al v obidvoch?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    1) je na tebe aký sa rozhodneš používať kurz (resp.ktorú metódu), bud použiješ kurz nbs, kurz váž.arit.atd... Tak ako sa rozhodneš budeš musieť postupovať počas celého roka.
    2) výdavkov.doklad budeš mať len jeden a to v CZK v skK len účtuješ do peňaž.denníka.

    kunecka je offline (nepripojený) kunecka

    kunecka
    Mila Renca, dakujem, ze mi radis. Uz je mi to jasnejsie. Este mam poslednu otazocku. Ja som platca DPH. Budem mat doklad napr. za ubytovanie v CR, ak bude vycislena DPH, beriem to do uvahy? Alebo jednoducho dam celu sumu do rezie?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ak ti zamestnanec vyúčtuje SC spolu aj s ubytovaním , tak nárok na odpočet dph nemáš. Ubytovanie sa pripočíta k stravnému a bude sa účtovať spolu so stravným do prevádzkovej réžie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.