Zavrieť

Porady

predčasný dôchodok alebo podpora v nezamestnanosti

V januári tohto roku som dovŕšil vek 60 rokov, keďže od roku 2017 sa bude dôchodkový vek predlžovať čo je výhodnejšie požiadať najskôr o podporu v nezamestnanosti a následne o predčasný dôchodok alebo rovno žiadať o predčasný dôchodok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k príspevku od tweety že :
    "Je ešte aj taká možnosť, ak by nepoberal dávku, na ktorú by mu vznikol nárok, ak by bol v evidencii, tieto mesiace sa mu nebudú krátiť za každých začatých 30 dní o spomínaných 0,5 %. "
    pripnem zo zákona platného do roku 2008 z §68
    (7)*Poistencovi, ktorý ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok ako evidovaný uchádzač o zamestnanie, a tento nárok si neuplatní, sa obdobie, za ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku podľa odseku 1, skráti o obdobie, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
    no a od roku 2008 toto už neplatí !
    Čiže obdobie, za ktoré sa znižuje dôchodok sa už nemôže skrátiť o ten polrok, za ktorý by mohol poberať dávku v nezamestnanosti (a neuplatnil)!

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Bude sa predlzovat zatial predpokladane o 76 dni, tou podporou vykryjes pol roka, a bude sa ti kratit dochodok o menej (krati sa o kazdych zacatych 30 dni o 0,5%).
    Ja by som sa evidovala na UP.
    Naposledy upravil ivka70 : 10.05.16 at 11:56
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katka50 ivka70 kráti sa nie o 1%, ale o 0,5 %.
    ivka70 Jasne, opravene, neviem ,na co som myslela
    Katarína111 správne je 0,5 % za každých začatých 30 dní mám to potvrdené zo sociálky
    Tweety ivka, prosím, nevieš vrátiť môj príspevok? podarilo sa mi ho zmazať
    ivka70 Prispevok sa neda vratit, tu mas znenie ,zadaj si ho este raz: ....
    Tweety dík
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je ešte aj taká možnosť, ak by nepoberal dávku, na ktorú by mu vznikol nárok, ak by bol v evidencii, tieto mesiace sa mu nebudú krátiť za každých začatých 30 dní o spomínaných 0,5 %. Zo stránky SP. Od 1. januára 2008 sa už obdobie, za ktoré sa má dôchodok znížiť, neskracuje o obdobie, počas ktorého by mal poistenec nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak poistenec ku dňu, od ktorého požiadal o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňal podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, na ktorú by mal nárok ako evidovaný uchádzač o zamestnanie, no nárok na túto dávku si neuplatnil. V každom prípade si to treba prepočítať, či by to (ne) bolo výhodné.
    Katy a R už sa NESKRACUJE
    Tweety takže len vyčerpať a ísť neskôr, ale aj tak si myslím, že táto možnosť je lepšia

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Mne jeden zamestnanec argumentoval tým, že keď pôjde najprv na podporu v nezamestnanosti a až následne požiada o predčasný dôchodok, príde o odchodné a príde o viac, ak si to dobre vypočítal. Tak neviem.
    Katy a R aj to môže byť pravda - každý prípad je iný. sú napr podniky, kde dávajú "nadštandardné " odchodné - takže sa tá dávka v nezamestnanosti neoplatí
    ivka70 10.05.16 13:18 priradil do Porady

    predčasný dôchodok alebo podpora v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.