Zavrieť

Porady

RZZP - vysoký nedoplatok na ZP

Dobrý deň,
SZČO vyšiel nedoplatok vo výške 180,-€. V roku 2015 bola 3 mesiace na PN. Základ dane mala 5570,-€, preddavky na rok 2017 jej vyšli minimálne. Prečo je nedoplatok taký vysoký?
7 komentárov     zbaliť
kn-alka a tá SZČO platí aj SP? ak nie, ani v ZP sa PN neberie do úvahy
marions Platí SP, ale ako to mohlo tak vyjsť keď preddavky vyšli minimálne?
kn-alka a my akože vidíme list zo ZP, že prečo to tak vyšlo? môže tam byť hocikoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výpočet
marions Neviem aký faktor by tam mohol byť, neviem prikladať dokumenty. Základ dane je 5500,- a zdravotné platila minimálne, ale za mesiace PN neplatila. Tak sa mi to zdalo v poriadku. A teta na ZP mi povedala, že sa príjem rozráta aj na mesiace PN a odrátajú preddavky. Teraz mi to vychádza, že aj cez PN sa má platiť ZP, aby nevyskočil nedoplatok. Výpočet vyzerá dobrý, len logika mi chýba, že keď vyjdu minimálne preddavky a PN sa berie do úvahy, tak by sa nemalo ZP doplácať v takej výške
kn-alka Pri výpočte RZZP na rok 2015 sa berie do úvahy 9 mesiacov, kým pri výpočte preddavkov na ZP sa berie do úvahy počet mesiacov podnikania, nezávisle na tom, koľko bol PN

Takže na rok 2015 vyšiel nedoplatok, nakoľko tých 5570 zarobila za 9 mesiacov (nie 12). Platila menšie preddavky, než ako jej vyšla skutočnosť.
avalik poberal nemocenske? oznamil to ZP?
marions Ďakujem všetkým za vysvetlenie. Som jej teda zle poradila, že sa jej vyplatí paušál....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k tomu treba presné údaje .. alebo sama vypočítaj . S RZZP dostal aj všetky údaje.
    predpokladám, že neplatil preddavky na ZP počas DPN - či?
    to by mohlo byť ono.
    Naposledy upravil Katy a R : 23.06.16 at 09:42
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Neplatila cez PN odvody, ale nikdy neplatila, a nikdy nemala nedoplatok.
    Katy a R záleží od príjmu, aj od odvodov ... ak mala roky predtým maličký príjem ... tak jej to mohlo výjsť bez doplatku. tento rok nie. veď si to prepočítaj - a ešte ti to aj pani na ZP vysvetlila.
    veronikasad Dopln výšku zaplatených odvodov do ZP a SP.
    marions 977,- SP a 409,- ZP
    Katy a R marions - treba všetky údaje - aj presný počet dní DPN. ale vravíš, že ti to pani vysvetlila. a keby si pohľadala tu na porade - nájdeš aj takýto prípad (súbeh szčo a poistenca štátu počas DPN)
    tiež som si podobné riešila .. v prvom rade rozlišuj, že jedna vec sú zálohové platby na ZP - a druhá vec je skutočné poistné! a hlavne, keď to radíš iným.
    marions Už som pochopila, a poďakovala sa všetkým za odpovede....všetko som si pozisťovala, ale toto sa mi ani nesnívalo, že by to mohlo byť ináč ako preddavky, a hlavne v marci, keď človek nevie, kde má hlavu ho nenapadnú všetky súvislostiv...no zas som poučená.... Ďakujem ešte raz za Váš čas a prajem pekný deň
    Katy a R kým človek príde na tie finty - tak zase urobia nejaké zmeny ... a môžme znova špekulovať!
      zbaliť

    RZZP - vysoký nedoplatok na ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.