Zavrieť

Porady

Kto a kedy podpisuje zmluvu o vykone funkcie prveho konatela pri prvom konatelovi?

Ahojte,
kto a kedy podpisuje zmluvu o vykone funkcie prveho konatela pri vzniku firmy?

Firma vznikla v den zapisu do registra a v ten isty den vznikla funkcia konatela.

Podpisuje zmluvu za spolocnost konatel? Ak ano, tak nie je do momentu podpisu zmluvy o vykone platna mandatna zmluva?

Alebo z druhej strany, moze konatel podpisat zmluvu o vykone funkcie ak este nema zmluvu (ani mandatnu, ani zmluvu o vykone funkcie)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Spolocnost zastupuje vo vsetkych veciach statutarny organ, alebo splnomoceny zastupca.
    Zmluvu o vykone funkcie konatela uzatvara taktiez konatel (ked je jedinym konatelom, tak sam so sebou).
    S poukazom na par. 64 by bolo mozne uzavriet takuto zmluvu pred vznikom, ale povezujem to za nestandardne. A to z nasledovneho dovodu:
    K vzniku funkcie konatela a tym aj vsetkym pravam a povinnostiam konatela dochadza jej vymenovanim, a pritom nie je nutna pisomna verzia zmluvy, nakolko v pripade absencie zmluvy o vykone funkcie sa vztahy riadia primerane podla ustanoveni o mandatnej zmluve. Zmluva o vykone funkcie konatela ale v pripade existencie musi mat pisomnu formu, a musi byt schvalena VZ alebo vsetkymi spolocnikmi.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    oktam Zmluvu o vykone funkcie chcem preto, lebo nechcem, aby vznikla mandatna zmluva - ktora vznika automaticky.

    Cize ak to schvali sam konatel, tak v okamihu pred schvalenim mal mandatnu zmluvu...nie?

    Moze zmluvu s konatelom podpisat jediny spolocnik pred vznikom spolocnosti? S tym, ze nadobudne ucinnost dnom vzniku spolocnosti?
    Consultix Konatel v den vzniku si podpise zmluvu o vykone funkcie a ustanovujuce VZ tuto zmluvu schvali. Nevidim dovod si to komplikovat.
    oktam Som programator, tak mi je mi tazko ist takto surovo proti logike... Ale ked vravis, ze taka je prax, tak dobre. V najhorsom pripade budem dlhovat 1 den minimalnych odvodov, to zvladnem.
    Consultix Povinnost odvodov vznika vtedy, ak je odmena vyplatena. Ak sa podpiose zmluva o vykone funkcie od prveho dna, tak za ktory jeden den ma byt ta mandatna zmluva? Za ziaden...
    Spat k mandatnej zmluve: Zakon hovori len tolko, ze pri absencii inej zmluvy sa riadime ustanoveniami o madnetnej zmluve. Nehovori jednoznacne, ze madnatna zmluva vznika. V praxi: Ak by konatel sa dozadoval odmeny za svoju funkciu a pritom by nemal zmluvu o bezodplatnej vykone funkcie konatela schvalenu VZ, tak v pripade sudneho sporu by pravdepodobne si svoj narok na beznu odmenu obhajil prave z dovodu poukazania na mandatnu zmluvu. Ale do momentu, kym mu nie je nic vyplatene, tak poistny vztah nevznika.
    PS: Radsej si najdi dobreho uctovnika v sro je toho viac chutoviek a tato cesta nie je vzdy najefektivnejsia.
    oktam Jednu sikovnu tetku uctovnicku mam, prave ona mi vravela, ze od nej kontrola (uz nevim aka) pytala zmluvu o vykone funkcie, hoc konatel nikty peniaze nedostal. Kedze ziadnu zmluvu nemala tak jej povedali, ze ma povinnost platit odvody...
    Inac, mna bavi vsetko vediet Uz som si objednal Mihalovu knizku z tohto roku, vypada, ze prave toto tam riesi
    oktam Inac, skusam novy biznis. Na uvod je milion roboty tak sa chcem na to sustredit a neriesit nezmysly (minimalizovat birokraciu).
    Viem, ze riadna (minimalna) mzda vypada dobre (som poisteny, male odvody a este to dam do nakladov), ale ked je zamestnanec, musim firmu registrovat do SP, ZP, robit hafo vykazov, BZOP a neviem ake este nezmysly...
    Consultix Potom prvu vec, co by si mal spravit je delegovat administrativu na niekoho a venovat sa biznisu.
    Sarlotka Myslím, že oktam naráža na to , že ak štatutár nemá so spoločnosťou uzatvorenú na výkon funkcie žiadnu zmluvu a ani v spoločnoskej zmluve nie je uvedené riešené – nárok na odmenu vyplýva z Obchodného zákonníka.V tomto prípade má postavenie zamestnanca na účely soc. poistenia = tzn registračná povinnosť na SP. Aktuálne je to často predmetom kontrol SP, vyžadujú preukázanie skutočnosti, že konateľ nemá "postavenie" zamestnanca, v opačnom prípade dávajú sankcie 3,32/1 deň omeškania ...
      zbaliť

    Kto a kedy podpisuje zmluvu o vykone funkcie prveho konatela pri prvom konatelovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.