Zavrieť

Porady

účtovanie zákazkovej výroby

Dobrý deň,
tento rok som prebrala nové účtovníctvo avšak som zistila že by som mala účtovať o zákazkovej výrobe. Účtovníčka predo mnou účtovala len o nedokončenej výrobe a teraz neviem či to je správne a zákazková výroba je pre mňa dosť veľké tabu.
Firma sa zaoberá výrobou strojov(automatizovaných robotov) na základe zmluvy o dielo kde je presná špecifikácia čo ten konkrétny stoj má robiť a aké komponenty má obsahovať ..Takže usudzujem že by sa malo účtovať o nedokončenej výrobe. Ak sa mýlim budem rada:-).
Ja sa dostanem len k objednávkam nie k zmluvám o dielo. Tiež neviem nijak určiť čo z nákladov patrí ktorému projektu a všetko sa fakturuje na základe preddavkových faktúr na 2x40% a jedna 20%

Ako by ste mi odporučili toto účtovať ? môžem dávať všetok materiál priamo na 5 a na konci roku len účtovať nedokončenú výrobu?

Budem moc rada ak bude vedieť poradiť nakoľko ozaj zákazková výroba ani netuším ako to účtovať. Ak viete poradiť aj nejakú publikáciu kde sa o tejto problematike niečo dozviem budem moc rada.

Ďakujem dopredu za každú radu
Soňa K Metodický pokyn uverejnený vo Finančnom spravodajcovi 12/2010, účtovanie o nedokončenej výrobe je účtovanie o zákazkovej výrobe, počas roka účtuješ podľa toho, či máš povinnosť účtovať sklad spôsobom A alebo B, bez informácií z výroby si na konci roka s rozpracovanosťou neporadíš.
Veselkova Moc ďakujem . Účtujeme sklad ešte podľa spôsobu B .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Veselkova Ďakujem za odpoveď . Presvedčilo ma to že sa jedná o výrobu strojov ktorý je robení ako sa povie na mieru presne podľa špecifikácie odberateľa. Existuje tam aj samozrejme vždy zmluva o dielo avšak majitelia majú problém stým aby mi ich doniesli . Môj problém je tiež vtom že ani netuším čo z nákladov patrí ktorému projektu .
    Hľadám okolo toho informácie a pomaly sa do toho dostávam skúšam aspoň majiteľov presvedčiť aby mi dali nejaké krycie listy k projektom tak neviem.
    Zatiaľ to účtujem výnosy na 606 a náklady všetky podľa zaradenia na 5 ale neviem ako urobím to keď bude končiť rok akým kľúčom to spraviť? Viem presne aké štádium rozpracovanosti bude nakoľko zálohové faktúry sa vystavujú po dokončení napríklad 40% práce.
    promont maja ... osobne si myslím, že v tvojom prípade ide o klasickú štandardizovanú výrobu, čiže nie zákazkovú ( ... aj keď nepoznám presne postup výroby .. ), aj keď máš zákazku, projekt .. pozri si Obchodný zákonník=definíciu diela, Finančného spravodajcu 4/1999 s tým, že odvtedy už máme účty 316, 606 a účtovanie je zmenené .. ale dostane ťa do obrazu ... nakoľko pri zákazkovej výrobe potrebuješ dokopy 4 rozpočty, rozpočet predpokladaných nákladov, rozpočet predpokladaných výnosov, rozpočet skutočných nákladov ku 31.12., rozpočet skutočných výnosov ku 31.12. .. na úvod stačí .. polúskaj tu na porade = je tu toľko tém k tvojej otázke, že nájdeš odpoveď ... aby si sa správne rozhodla ...
    promont maja ... téma rozsiahla .. potrebuješ čas na zodpovedanie otázok .. a problematika rozsiahla ... pozri si www.epi.sk ... metodické usmernenie tiež existuje = webstránka finančnej správy ...
      zbaliť

    účtovanie zákazkovej výroby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.