Zavrieť

Porady

Môže otec žiadať ID z mladosti pre syna po 12 rokoch ?

Kolega ma 30 rocneho syna, ktory je mentalne retardovany (sprava od psychiatra aj psychologa pri prijimani na specialnu strednu skolu) a kolega dodnes netusil, ze syn nar. 7/1986 ma narok na ID. Ano, aj take existuje. Potrebovala by som vediet
1. Ked si poda ziadost o ID, bude posudzovany podla zakona platneho v case, ked dovrsil 18 rokov, alebo podla dnes platneho?
2. Bude mu ID priznany spatne od jeho 18 rokov ?
3. Spada toto obdobie (2004) do kategorie "doplatim si poistenie, budem mat vyssi dochodok"?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba to urýchlene riešiť - pôjde predpokladám o ID z mladosti. (z 461/2003). Jemu by síce priznali ID od 18-teho roku veku ... ale vyplatia len tri roky spätne. ale aj to je viac, ako nič. nech ide hne´d zajtra na SP (žiadosť) - tam ho už usmernia, čo všetko treba doložiť, lekárske posudky bude treba... - doklady nech si zoberie (OP) - neviem, ako to má so spôsobilosťou ?
    .....
    a ešte - aj nejaké kompenzácie podľa z 447/2008 pozri (rieši UPSVaR - tiež treba posudok)
    trema Vdaka za info. Prezrela som ten zakon 461/2003 na stranke SP a zistila som, ze vtedy tato diagnoza bolaohodnotena len 20-30%. Az novelou 310/2006 by mu priznali 40-60%. To uz by ale nebolo ID z mladosti, ci hej ? Dalo by sa to este tak dlho dozadu uhrat ?
    Katy a R čo sa týka %zníženej schopnosti pracovať - to už záleží od lekárskeho posudku ...

    Môže otec žiadať ID z mladosti pre syna po 12 rokoch ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.