Zavrieť

Porady

Ktorý pes je lepší: československý vlčiak, alebo sibírsky husky?

Zdravím. Potrebujem menšiu pomoc. Rada by som si zaobstarala psa. Už sedem rokov by som chcela ČSV, ale bývali sme v byte, a nemali sme tam preňho miesto. Teraz sme však v rodinnom dome a preto by to už nebol taký problém. Áno, viem, aké je toto plemeno. Zamilovala som sa do jeho povahy, prečítala som kopu článkov... avšak v našej rodine je aj päť ročný chlapec. Pýtala som sa jedného pána, ktorý chová československé vlčiaky a povedal, že by mu mohli náhodne ublížiť. Že pri maznaní sa so svojim pánom môžu použiť aj zuby. Trochu som sa zľakla a hľadala som podobné plemeno. Ako som si čítala o sibírskych huskych, uvidela som medzi týmito plemenami určité podobnosti. Avšak, husky je voči deťom a ostatným zvieratám priateľskejší. Mohli by ste mi poradiť, ktorého si radšej zaobstarať? Prosím, píšte len tí, ktorí máte s jedným z týchto plemien skúsenosti. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Aj psici maju rozlicne povahy, takze nikto ti nedokaze povedat, kup si toho, ci toho.
    A taktiez spravanie psa je aj vysledok vychovy majitela. Takze zas je to len na tebe...

    A taktiez si dovolim poradit, ze 5 rocne dieta by nemalo byt same,bez dozoru s akymkovek psom.
    Je to dieta,vo veku kedy este nedokaze odhadnut sitauaciu a v ramci hry moze psikovi ublizit. Aj ten najmilsi a najvychoanejsi pes moze reagovat inak, ako od neho ocakavas a moze dietatu ublizit.
    Alebo,aj pri uplne beznej hre moze vacsi pes dieta nechtiac prevalit a nestastie je na svete...

    dusansl je offline (nepripojený) dusansl

    dusansl
    Vážený pane,
    hneď na samučkom začiatku by ste si sám mal položiť otázku, čo od svojho budúceho spoločníka očakávate?
    Každé v minulosti vyšľachtené plemeno psa, už v procese jeho chovateľského modelovania bolo pestované z istým zámerom. tak tomu bolo aj v danom prípade.
    Československý vlčiak (Stál som pri začiatkoch jeho genetického šľachtenia) mal za základ budúceho plemena 8 základných línií Karpatského vlka šedého a geneticky ustálené plemenné jedince plemena Nemeckého ovčiaka. Po viac ako dvadsaťročnom krížení , vyberaní budúcich chovných jedincov z práve narodených potomkov chovných jedincov a nekonečného radu testov a skúšok pováh atď. až nakoniec bolo jeho kríženie a rodiaci sa potomkovia v štandardných mierach a povahových vlastnostiach a bolo zapísané do plemennej knihy FCI(medzinárodná kynologická asociacia.)
    Jeho charakteristikou je ľahkosť, vytrvalosť, ešte stále vlčia nedôverčivosť a do istej miery aj účelová plachosť, pričom vyžaduje obrovské dávky denného pohybu. Počas šľachtenia v chovných staniciach bežne denne absolvovali tieto zvieratá záťažové testy pri ktorých hravo prekonávali 70 -80 kilometrové behy v prírode spolu zo psovodmi na bycikloch, bez väčšej námahy a s minimálnymi prestávkami. Som presvedčený , že aj napriek značnej obľube u chovateľov a to nielen na Slovensku je to zviera na zvládnutie náročné a v rukách ozaj skúseného výcvikára a chovateľa dobré.
    Neodporúčam ho pre človeka bez uvedených vedomosti a praxe.
    Plemeno Sibírskeho huskyho je celkom iná káva, ale nie pre teplé Stredoeurópske podmienky. Výborná spoločník, dokonalý lovecký pes s rádiusom pohybu v okruhu 15-20 kilometrov. neuveriteľne vytrvalý s absolútne dokonalým orientačným zmyslom . bez problémov nájde v lesoch zver s po hodinách ju nakoniec doženie do blízkosti svojho poľujúceho gazdu a je schopný udržať ju na mieste až do času jej ulovenia. Pri poľovačke sa vytrvala a skoro bez prestávky ohláša nezameniteľným štekotom. V minulosti bol používaný aj ak záprahový pes do snežných saní. Z tohoto plemena mašeri vyšľachtili povestného polárneho záprahového psa. Z prihliadnutím na uvedené by som zvážil takýto výber.
    Do pozornosti do rodinného domu dávam plemeno Rhodézsky ridberg. Plemeno je uznané FCI , na Slovensku, v Čechách a okolitých štátoch EU je rozšírený.
    Hoci je to plemeno dosahujúce výšku v kohútiku Do 60 cm, je mimoriadne vhodný k rodinnému domu, lebo:
    - je svojmu pánovi(ktorého zviera považuje za vodcu svorky) extrémne verné
    - rovnako tolerantné je aj k ostatným členom rodiny
    -mimoriadne citlivé je k ďeťom, ktoré je schopné brániť pred nebezpečím aj za cenu svojho života
    DO POZORNOSTI DÁVAM! Zviera musí byť chované v dome, lebo je krátkosrsté
    a zle akceptuje chlad, a preto že je vysoko asociované tak rovnako je mimoriadne citlivé na odlúčenie od ,,rodinnej ľudskej svorky, za člena ktorej sa považuje"!
    Je ľahko ,,vychovateľné", pričom ale jeho výcvik-výchova by mal byť realizovaná jedným členom rodiny.
    Mnoho príjemných a nezabudnuteľných chvíľ praje dusansl.
    P.S: Pribratie psa do rodiny je mimoriadne vážna udalosť, lebo je to záväzok na najbližších 9-14 rokov. Prosím dokonale zvážiť tento krok. Ďakujem

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Myslim, ze najlepsie ti poradia poradcovia chovu jednotlivych plemierm. Vid klubove stranky a kontakt na nich
    http://www.huskyslovakia.sk/klub/vybor-klubu/
    sibírsky husky Jaroslav Fabian +421 903 804 377 jaripuli@gmail.com
    http://www.csv.sk/klub/vybor_kontakty
    Ing. Janka Tarkaničová
    Komárany 123, 093 01
    Vranov nad Topľou
    0903 597 438,
    csv.hpch@gmail.com

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Tvoja túžba po psovi, by mala byť druhoradá. Na prvom mieste je dieťa. Počkaj zopár rokov, až bude dieťa vyspelejšie mentálne i fyzicky. 2 až 3 roky vydržíš, potom si to bez väčších obáv ako rodina lepšie užijete. I psovi prospeje, ak sa začne odchovávať v uvoľnenej atmosfére okolia...
    Naposledy upravil afrikánka : 01.09.16 at 11:20

    Ktorý pes je lepší: československý vlčiak, alebo sibírsky husky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.