Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti do roka a daňove priznanie

Dobrý deň, živnosť som si založil dňa 12.1.2016, avšak teraz ju chcem zrušiť. Prijem, zisk, výdaj je 0€. Do ZP som platil min. odvody. Chcem sa opýtať, aké mám povinnosti po zrušený živnosti? Viem, že budem musieť zrušenie oznámiť DU (a vrátiť kartičku DIČ), rovnako musím oznámiť platiteľa ZP (vtomto prípade samoplatiteľ) avšak nie je mi celkom jasné ako podám daňové (nulové) priznanie typu B a dokedy ho mám podať? Ďakujem.
7 komentárov     zbaliť
veronikasad Mal si, resp. do konca roka ešte budeš mať nejaký iný príjem ako zo živnosti, napr. zo zamestnania ?
spminos No plánujem sa zamestnať, takže budem mať príjem.
spminos avšak príjem zrejme za celý rok 2016 nepresiahne sumu 1900€
veronikasad Tak zatial DP nerieš, ozvi sa v januári, keď budeš vedieť výšku príjmu zo zamestnania.

Naozaj si zo živnosti nemal žiadne tržby ? Sledujú sa tržby, nie zisk.
spminos avšak príjem za celý rok 2016 zrejme nepresiahne sumu 1900€.
spminos Ďakujem za odpoveď.
veronikasad Ak budeš zamestnaný a aj keď ti nevznikne povinnosť podať DP, oplatí sa ti ho podať. Môžeš si v ňom uplatniť ročnú nezd.časť základu dane a daň zrazená zamestnávatelom sa ti vráti. (predpokladám, že nie si starobný dôchodca)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    DP sa podáva do 31.03. nasledujúci rok.

    Nepodávaš DP lez z príjmov zo živnosti, ale z celkových tvojich príjmov za kalendárny rok (zamestnanie+živnosť).

    Povinnosť podať DP máš, ak tvoje VŠETKY zdaniteľné príjmy (teda nie len živnosť) presiahnu za kalendárny rok niečo vyše 1900 €.

    Teda ak máš zo živnosti príjem nula a ani si nebol ani nebudeš počas roka zamestnaný, tak nemáš povinnosť podávať DP.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Doplním: Píšeš však, že si platil ZP. A teda žiadny príjem, len výdavky = strata. A pri strate je povinnosť podať DP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kn-alka povinnosť podať DP je, ak vykáže stratu, ak však nechce o svojich výdavkoch účtovať = nevykáže stratu = nemusí podávať DP

    Uplatniť si výdavky nie je povinnosťou, len možnosťou. Ak si ich nechce uplatniť, tak ani nemusí.
    spminos Ďakujem za odpovede. Odvody som platil zo súkromného účtu (z našporených peniaz), zamestanie som nemal. Chcem sa spýtať či je potrebné ešte vyplniť a poslať na DU toto tlačivo: https://pfseform.financnasprava.sk/F...v/REGDPv14.pdf a teda mám či nemám povinnosť podať DU ? Ďakujem.
    veronikasad Počkaj do konca roka, či ešte nebudeš mať príjem zo zamestnania. Ak iný príjem nebude, len listom oznámiš že ti nevznikla povinnosť podať DP.
      zbaliť

    Zrušenie živnosti do roka a daňove priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.