Zavrieť

Porady

účtovanie preddavkov

Ahojte, prosím Vás veľmi pekne o pomoc. Popri MD sa zaúčam podvojné účtovnictvo na našej mini firme. Potrebujem však poradiť - fungujeme často na prijatých preddavkoch za tovar od našich zákazníkov. Keďže tovar je na objednávku, čaká sa niekedy aj viac ako 15 dní. A teda mám povinnosť, do 15 dní, ak nedodám tovar, urobiť faktúru:
najprv mám vbu: 221/324
potom robím tú faktúru po 15. dňoch -/324
DPH /-343
celkom 311/-
vyúčtovanie preddavku: 324/311
Takto mi to vyhodí program.

Potom po 15 dňoch, ak už nám dôjde tovar, tak urobím už konečnú faktúru
tovar -/604
DPH -/343
celkom 311/-
vyučt. preddavku všetko mínusom mi dá: 311/-
vyučt. preddavku: -/324
vyúčt. preddavku: -/343

Len nechápem, ak mi poskytne zákazník 100 % zálohu, musím mu potom odovzdávať 2 faktúry ??
Ospravedlňujem sa vopred za moje neodborné vyjadrovanie, ale ako som písala vyššie, zaúčam sa

Ďakujem krásne.
Usporiadat
staffloverka staffloverka

staffloverka je offline (nepripojený) staffloverka

Pri objednaní tovaru urobíš preddavkovú faktúru. Tú si neúčtuješ, môžeš evidovať v účtovnom softvere. Na jej základe ti zákazník zašle úhradu. Po prijatí úhrady vystavíš ostrú faktúru s odpočítaným preddavkom, ktorú zaúčtuješ aj s vyúčtovaným preddavkom.
0 0
tuppe tuppe

tuppe je offline (nepripojený) tuppe

Ďakujem Tak som to aj urobila, urobila som najprv preddavkovú faktúru. Následne mi došli peniaze, tak som zaúčtovala bankový výpis.. tovar sme nedodali do 15 dní, tak som urobila už faktúru a zaúčtovala som ju ako som písala vyššie. A potom som urobila ďalšiu konečnú faktúru, už pri dodaní tovaru, presne všetko mám v programe zaúčtované, ako som to tu písala.. len neviem, či je takýto postup správny.. mám OMEGU a takto to oni majú popísané pri preddavkovch - do 15 dní ak sa nedodá tovar a potom ak už máme tovar skladom, zase že treba robiť faktúru a tam sa mi už celé vyúčtovanie preddavku dá mínusom .... len mi to príde také divné, robiť 2 faktúry ...+ ide mi hlavne o predkontácie, či to takto funguje pri preddavkoch a po tej lehote 15 dní ... lebo u nás málokedy je tovar hneď do 15 dní...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať