Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku po nástupe z rodič. dovolenky - zmena pracovného úväzku pri nástupe

Dobrý deň,
Po nástupe z rodičovskej dovolenky do práce dňa 15. 3. 2016 mi bol vyrátaný nárok na dovolenku za rok 2016. Pred nástupom na materskú som pracovala na 100% úväzok. Nástupom 15. 3. 2016 sa mi po dohode so zamestnávateľom zmenil úväzok na 60%. Zamestnávateľ mi vyrátal pomernú časť dovolenky (60%), avšak túto pomernú časť mi rátal aj za obdobie od 1.1.2016 - 14. 3 2016. Ja si však myslím, že za toto obdobie by som mala mať nárok na dovolenku pri 100% pracovnom úväzku. Čo myslíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dovolenka sa plati vzdy aktualnym uvazkom.
    Mala si si najskor vycerpat dovolenku pri plnom uvazku a az potom podpisat zmenu uvazku.
    Zamestnavatel ti ju vyplaca s aktualnym 60% uvazkom v sulade so Zakonnikom prace.

    Po doplneni udajov doplnam link, kde je priklad aj s takymto prepoctom dovolenky:
    http://podnikam.webnoviny.sk/vypocet...covnom-uvazku/
    Naposledy upravil ivka70 : 19.09.16 at 11:46 Dôvod: uprava po ujasneni
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivetaj Neviem, či tomu dobre rozumiem, resp. potrebovala by som vedieť počet dní dovolenky, na ktoré mám nárok. ZL mi vyrátal dovolenku nasledovne: Mám nárok na 25 dní pri 100% úväzku za celý rok. Keďže som na 60% úväzku od 15. 3. 2016 do 31.10.2016, ZL mi pri 60% úväzku vyrátal dovolenku za prvých 10 mesiacov 60%, čiže 12,5 dňa. Za 11 a 12 mesiac 100% = 4 dni. Čiže je to OK?
    ivka70 60% uvazok znamena co? Ze pracujes len 3 dni v tyzdni rovnaky cas denne ako predtym alebo ze pracujes 5 dni v tyzdni kratsi cas?
    ivetaj pracujem 3 dni v týždni rovnaký čas denne ako predtým, čiže 7,5 h denne + prestávka
    ivka70 Tak to je zaujimave pocitanie. Ja som povodne myslela, ze ti plati dovolenku len 60% uvazkom. Opravim prispevok a pridam link.
    ivetaj ďakujem, to som našla aj ja, je to z roku 2012, ale myslím, že to platí aj teraz. čiže podľa toho mám nárok na 15 dní (3 dnix5 týždňov dovolenky) a od 1.11.2016 dôjde zase k prepočtu, keďže budem pracovať 5 dní v týždni.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    dovolenka je v tyzdnoch - bud 4 alebo 5, alebo ucitelia viac
    - ak je pracovny tyzden 5 dnovy, tak 20 alebo 25 dni,
    - ak je pracovny tyzden 3 dnovy tak 12 alebo 15 dni
    ivetaj ok, ale môj pracovný týždeň je 3-dňový od 15.3.2016 - 31.10.2016. od 1.11.2016 5 - dňový.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre výpočet nároku na dovolenku nie je dôležité % úväzku, ale počet dní v týždni, ktoré odpracuješ. Denný fond pracovnej doby vplýva len na výšku náhrady mzdy za čerpanú dovolenku v čase, keď ju budeš čerpať.

    Keďže tvoja RD netrvala 100 prac.dní, z titulu RD sa ti nárok na dovolenku nekráti-
    Preto :
    za 01-02 a 11-12/2016 ti patria spolu 4/12 ročného nároku, t.j. 8,5 dňa dovolenky
    za 03-10/2016, treba urobiť prepočet nároku
    25/12*8/5*3 = 10 dní dovolenky

    nárok spolu : 8,5 + 10 = 18.5 dní dovolenky.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivetaj Veronikasad, myslím, ale že tvoj výpočet 10 dní dovolenky je rovnako vyrátaný ako keby som to rátala podľa úväzku:
    25/12*0,6(úväzok)*8(mesiacov)=10 dní.
    Myslím, že keby to bolo rátané podľa počtu dní v týždni, tak je to tak ako písala avalik, alebo ako pridala link ivka70.
    Som z toho trošku zmätená, lebo vychádzajú iné čísla.
    veronikasad Avalik rátala ročný nárok, nebrala do úvahy tie 4 mesiace kedy nabol skrátený.
    Že nám to vyšlo rovnako je len zhoda okolností, správny prepočet je nie na % úväzku, ale počet dní, ktoré v týždni odpracuje
    veronikasad Pozerala som prikl.c.4 v odkaze ktorý prípla. Ivka. Pri výpočte vychádzajú zo zostatku nároku na dovolenku v čase zmeny uvazku. Neviem či je tento postup správny. V tvojom prípade, ak by si celú dovolenku čerpala po 1.11., podľa tohto postupu by k žiadnemu kráteniu dovolenky nedoslo
    ivetaj veronikasad, ďakujem za vysvetlenie.
      zbaliť

    Nárok na dovolenku po nástupe z rodič. dovolenky - zmena pracovného úväzku pri nástupe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.