Zavrieť

Porady

Bezplatný prevod družstevného bytu do OV podľa zákona č.42/1992 v roku 2016?

Mám ešte nárok na bezplatný prevod družstevného bytu do OV podľa zákona č.42/1992? O prevod som požiadala písomne v roku 1992. Bytové družstvo reagovalo listom zo dňa 25.6.1992 kde mi oznámili, že obdržali moju výzvu k uzatvoreniu zmluvy o bezplatnom prevode vlastníctva k bytu a nebytovému priestoru , že moju žiadosť zaevidovali a ďalej po prijatí konkrétnych podmienok realizácie zmluvy budem písomne oboznámená s ďalším postupom. Ďalej však sa však roky nič nedialo a bytové družstvo ani nereagovalo na moje písomné výzvy (v roku 1998, 2000,2007) až na poslednú z 30.6.2016, kde som aj určila presný dátum tohto prevodu a vyzvali ma telefonicky na osobný príchod na BD a podpis zmluvy o prevode vlastníctva. Môže to byť ešte prevod bez všetkých poplatkov? Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil raju : 21.09.16 at 11:09
8 komentárov     zbaliť
misoft Žiadosť podaná 1992 - teda v dobe platnosti zákona. Podľa mňa - bezplatne, pretože je to ICH problém, že tak dlho otáľali a nekonali podľa zákona.
raju Ďakujem všetkým za odpovede, ešte by ma zaujímalo kto by mal uhradiť v zmysle zákona č.145/1995 o správnych poplatkoch na katastrálnom odbore poplatok za vklad?Podklady na vklad tam dáva bytové a poplatok ?Poradíte ešte?
raju Anuitu mám už splatenú, ďakujem za odpovede.
misoft Ten kto dáva návrh na vklad - platí.
branislavp keď dáva podklady bytové na kataster, nech zaplatí aj bytové poplatok, trvaj na tom. Už len za tu nekonečnú ignoráciu voči Tebe, toľké roky čakania ....
misoft A ešte jedna vec - ak by s tým nesúhlasili a trvali, aby ste si to VY zaplatili, urobte na nich BU-BU-BU: len im naznačte, že podáte podnet na prokuratúru na ich nezákonný postup a porušovanie zákona 42/1992, pretože 14 rokov nekonali. Len potom budú ofuky, až bude ten podnet nutné podať a predstavenstvo sa pos*rie z toho..... a môžete žiadať i nemajetkovú újmu - 14 rokov čakania na ich "láskavú" reakciu - to tiež stojí niečo - nervy....
Mária27 akých 14?
misoft Ups.... dal som tomu matematikusovi - dokonca je to 24 rokov - kua - fest dlhá doba!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš nárok na prevod podľa 42/1992 - bezplatne, neplatí sa ani na katastri. Prevod bude v zmluve napísaný tak podľa transformačného zákona 42/1992 ako aj podľa 182/1993. Keď budeš mať zmluvu podpísanú, môžeš dať návrh na vklad aj ty - uvedieš, že podľa zákona č. 42/1992 Zb. je vklad bez poplatku. Pozri napr. aj priložený bulletin otázka č. 14 z 2001, alebo otázka 6 z 2004.

    Navyše, ak máte v dome nebytové priestory, napr. obchody, podľa transformačného zákona je vám družstvo povinné previesť bezplatne aj tie priestory - do spoluvlastníctva tým, ktorí požiadali o prevod podľa transformačného zákona.

    http://www.skgeodesy.sk/files/sloven...ika/2001-2.pdf
    http://www.skgeodesy.sk/files/sloven...tin-1-2004.pdf
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    raju Ďakujem veľmi za užitočnú radu, veľmi si mi pomohla, BD ma totiž telefonicky vyzvalo k zaplateniu poplatku 66 eur za vklad na kataster kde dali návrh na vklad a vraj je potrebný poplatok , ktorý musím zaplatiť ja...
    Mária27 Do zmluvy musia napísať aj ten zákon 42. Máte tam nejaké nebytové priestory?
    raju Obchody v dome nemáme, ale ďakujem za radu. V zmluve na začiatku sú napísané oba zákony - prvý 42/1992 a druhý 182/1993, vklad iniciovalo BD a mňa vyzvali telefonicky ísť na kataster, dali mi číslo a mám vraj zaplatiť poplatok. Chcela som aby mi túto správu poslali písomne, najskôr nechceli, no trvala som na tom, nech mám aspoň niečo v rukách, tak mi to doporučene poslali. Spomenuli tam, že v zmysle zákona č.145/1995 o správnych polatkoch je potrebné na katastri uhradiť správny polatok za vklad - na katastri majú už celú zmluvu preštudovanú a pýtajú poplatok?! Pýtali ho asi na bytovom, keď nevolali ani nepísali mne. Ja ani originál zmluvy o prevode s podpismi nemám len kópiu, takže ja som ani iniciovať vklad nemohla a zatiaľ som ani tam nebola.
    Mária27 Musia ti dať originál zmluvy, si jej účastník.
    Pozri na katasterportál, či je tam plomba. Môžeš si tam aj zavolať, spýtať sa na stav vkladového konania, povedať svoj problém a poukázať na tie bulletiny.
    Aj my dávame teraz vklad podľa tohto zákona a neplatíme..
    misoft @raju - aby si mala argument: otrep tým "družstevníkom ten zákon 42/1992 o hlavu a cituj im §28
    "Notárske a správne poplatky spojené s prevodom vlastníctva bytov a nebytových priestorov sa nevyrubujú.", pretože sa mi zdá, že nevedia, koľká bije....
    Pravdepodobne by chceli ešte zarobiť.....pretože dám krk na to, že ak dávali vklad podľa toho zákona - kataster od nich poplatok nepýtal - oni však od teba hej (asi pre seba).
    branislavp misoft, tak sa mi zdá, že vedia ktorá bije, keď v zmluve je zapracovaný okrem reštitučného zákona č. 42/1992 aj zákon č. 182/1993 a č. 145/1995-o správnych poplatkoch. A v tom čase podania žiadosti na BD spred 24 rokmi tie zákony neexistovali.
    raju Tak som písala list na BD, všetko som im tam vysvetlila podľa spomínaných zákonov a podľa Vašich rád, za ktoré Vám všetkým veľmi ďakujem - pomohli mi vniesť svetlo do problému a ukázať cestu ďalej - uvidím čo mi odpovedia a dám vedieť raju
    Mária27 daj vedieť
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    No, musia mať určite "v poriadku agendu", alebo žeby mali s tým bytom iné plány?.............neskutočné. Poriadne si prever, čo všetko podľa zákona máš podpísať a na tvare miesta aj podpíšeš. Lebo to konanie byt. družstva nie je dôveryhodné, toľké roky a nič. Alebo sú v tom iné motaniny?
    Trvaj na bezplatnom prevode vlastníctva k bytu. Poriadne si prečítaj, čo budeš podpisovať.
    Naposledy upravil branislavp : 22.09.16 at 13:23
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Veď agendu mali v poriadku pre iné plány.... inými slovami.... buď budú nájomníkmi, alebo trt makový dostanú a vysáčkujeme ich....
    branislavp No, asi majú na bytovom družstve niečo na programe iné. Keď od roku 1992 sa nič nekonalo. .........
    misoft Veď ako bolo písané - na opakované urgencie nereagovali... takže ty i ja v tom čuchám nejakú "lotrovinu"....
      zbaliť

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Družstevné byty sa prevádzali za zostatkovú hodnotu anuity. V Tvojom prípade predpokladám, že by už mala byť nulová. Ozaj si daj pozor na to čo budeš podpisovať.

    Bezplatný prevod družstevného bytu do OV podľa zákona č.42/1992 v roku 2016?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.