Zavrieť

Porady

Zaplatený nedoplatok z RZZP za rok 2015 a možnosť podania dodatočného DP za rok 2015

Prekvapil ma článok v Denníku N, kde radí autorka článku v niektorých prípadoch podať dodatočné DP za rok 2015, aby sa vrátila časť zaplatenej dane z dôvodu, že v roku 2016 sa zaplatí nedoplatok z RZZP za rok 2015. Podľa mňa je táto informácia nesprávna. U FO sa výdavok uzná až v tom roku, keď je zaplatený. Alebo je tu nejaká výnimka, o ktorej neviem?
Tu je článok:

https://dennikn.sk/blog/zaplatili-st...ove-priznanie/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    informácia je správna. a aj sa to tak bežne robí v určitých prípadoch
    Bežná SZČO - ak bude mať príjmy aj v tomto roku - tak to normálne uplatní a nebude robiť DDP.
    Ale sú aj ľudia, ktorí už v tomto roku rovnaké príjmy ako vlani mať nebudú - tak tí si môžu spraviť DDP a uplatniť tento výdavok . napr pri príjme z predaja bytu to ani inak nejde!

    a aj na Porade nájdeš

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Betina2, promont maja, KloferHladny, Sarlotka, bea
    5
    bea Ďakujem za info. Nejako sa už v tejto Porade neorientujem Odkedy som naozaj dôchodkyňa, tak som asi ťažkopádnejšia ....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    U FO áno, je výdavkom až po zaplatení.

    TomasBugiy je offline (nepripojený) TomasBugiy

    TomasBugiy
    Nie je to nesprávna informácia. Táto veta to vysvetľuje:
    V druhom rade si dodatočné daňové priznanie podávate vtedy, ak v roku zaplatenia nedoplatku už nedosahujete také príjmy, z akých vám nedoplatok vznikol. To znamená, ak ste medzitým ukončili živnosť, ak predaj nehnuteľnosti alebo iné príležitostné príjmy boli len záležitosťou predchádzajúceho roka.

    Pri ukončení živnosti sa základ dane upravuje o pohľadávky a záväzky. Nakoľko však výsledok ročného zúčtovania príde až po podaní daňového priznania (a na základe údajov z neho), nie je možné základ dane o tento záväzok znížiť, nakoľko sa nepoznala jeho výška a preto je potrebné podať po úhrade tohto záväzku dodatočné daňové priznanie a vyžiadať si vyššiu uhradenú daň späť.
    bea O.K. ak bola ukončená živnosť v roku 2015 je to teda tak. A ak predám nehnuteľnosť, platí to tiež?
    veronikasad Ano

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Robila som dve dodatočné daň.priznania z titulu zaplatenia nedoplatku zdr.poistenia, ak už v činnosti szco v roku 2016 nepokračuje. DU preplatok dane vo výške 19% nedoplatku vracia. Pozor na správne vyplnenie dodatočné.DP ak živnostník daroval 2% dane

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    za určitých okolností je výhodné podať dodatočne DP FO po zaplateni ročneho zučtovania ZP za minuly rok...inak táto info je verejne dostupná na stranke FS... napriklad aj tu....https://www.financnasprava.sk/_img/p...tky_z_RZZP.pdf
    Naposledy upravil Betina2 : 06.10.16 at 11:04

    Zaplatený nedoplatok z RZZP za rok 2015 a možnosť podania dodatočného DP za rok 2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.