Zavrieť

Porady

Účtovanie tovar - výrobok - predaj

Dobrý deň poraďáci, hľadala som na porade, je tam toho o výrobe veľa, ale aj tak vás prosím o pomoc s nastavením účtovania v našom prípade:
Prevažnou činnosťou firmy je predaj tovaru ako svietidlá, žiarovky, rôzne komponenty k osvetleniu... Účtujeme spôsobom A. Niektorí zákazníci si tovar nakúpia aj s montážou osvetlenia. K tomu si firma pripravuje z tovaru hotové časti – vyrobí si napríklad časť osvetlenia, pričom zo skladu vyskladní potrebný tovar. Niektoré veci k výrobe dokupuje priamo ako spotrebný materiál, ktorý je účtovaný na 501. Po zhotovení výrobku ide tento priamo zákazníkovi, pre ktorého sa takýto výrobok zhotovil.
Môžem účtovať tento prípad takto:
504 / 132 = rôzny výdaj zo skladu tovaru napr. spolu 200,-
123 / 613 = 200,- výrobný list
613 / 123 = 200,- zúčtovanie hotového výrobku
311 / 604 = 500,- predaj výrobku + iného tovaru k nemu + montáž
Tieto výrobky u nás robí živnostník, ktorý nám fakturuje za svoju prácu 518 / 321, používa pri tom nejakú elektrickú energiu, priestory máme prenajaté. Treba to všetko aktivovať? Ak áno môžem to počítať napr. podľa hodín potrebných na 1 výrobok? 132 / 622?
Nakúpený spotrebný materiál tiež treba aktivovať? 132 / 621?
Ak by sme vyrobený kus hneď nepredali, zaúčtujem ho tiež 132 / 621 =200,-?
Aktiváciu robím len cez interný doklad?
Zvyšný materiál účtovaný do spotreby preúčtujem na konci roka na 112 / 501?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Ak píšeš že občas, potom to v účtovníctve vysleduj cez zákazky (aby si na konci roku vedela dopočítať rozpracovanosť, t.z.
    504A/132 - výdaj na zákazku (výrobný list)
    501A/112 (211) - ďalší priamy materiál na zákazku
    518A/321 - ext. montáž na zákazke
    311/604 - predaný tovar
    311/601 (602) - cena za inštaláciu, montáž

    V prípade, že ku koncu roku nebude montáž ukončená a už bude na danej zákazke účtované 501A/112(211), 504A/132, 518A/321, potom interne zaúčtuj rozpracovanosť 121A/611A v sume nákladov 501A+504A+518A + dopočítaj pomernú časť priamych miezd a odpisov. Ako ? No, na to musíš nájsť odpoveď sama (napr evidencia hodín ..)
    V ďalšom roku pri fakturácii 311/604(601) súčasne interne zúčtuješ 611A/121A.
    Celé oceňovanie daj do smernice.
    dijka Ďakujem KloferHladny za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, či mám osobitne na faktúre účtovať montáž na 602 a tovar na 604, alebo celé ako dodávku služby. Zatiaľ som to robila tak, že som to účtovala celé ako službu a raz za mesiac som si vytiahla všetky 504 z týchto službových faktúr a preúčtovala som ich cez ID na 501. Ďakujem
    KloferHladny Myslím, že keď to budeš mať komentované v nejakej smernici tak je to O.K. Ide hlavne o vykázanie 504/604.

    Účtovanie tovar - výrobok - predaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.