Zavrieť

Porady

Interné podnikové zrážky verzus zrážky podľa §551 Občianskeho zákonníka

Zamestnankyňa je rozvedená, 2 vyživované deti, čistá mzda je 646,66 €. Každý mesiac a j tento má naše interné zrážky, na ktoré máme spísanú dohodu o zrážkych - teraz za benzín.kartu - 116,59 a za súkromné hovorné v mobile nad limit 17,51 €. Prišla dohoda o zrážkach zo mzdy medzi ňou a spol.SMSCredit, bez uvedenia presnej splátky, ale až do max.výšky ako pri výkone rozhodnutia. Mne vyšla max.zrážka 152,57 €, no už za interné zrážky treba zraziť 134,10. Môžem SMScreditu poslať len ten zvyšok, teda 18,47?
Naposledy upravil Micuke : 04.10.16 at 09:08
3 komentárov     zbaliť
ivka70 A je dohoda o zrazkach s SMSCredit vobec platna podla noveho zakona, ked tam nie je ani suma?
Micuke myslim, ze to maju osetrene, je podpisana osobitna dohoda o zrazkach zo mzdy, len myslela som to, ze neurcili mesacnu vysku zrazky, len dlznu sumu plus nehorazne uroky atd. s tzm, aby sa robili max.zrazky ako pri vyk.rozhodnutia. Tie nase interne zrazky maju nejaku porovnatelnu silu co sa tyka dorucenia a rovnocennosti?
ivka70 Ja by som si to overila, menil sa zakon, ak je to starsia dohoda o zrazkach, nemusi byt platna a potom nemozes na jej zaklade zrazat nic.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Tu je ten problém, že dohody so zamestnávateľom treba rozlišovať na také, ktorou sa zabezpečuje pohľadávka zamestnávateľa a iné. Na tie prvé sa vzťahuje tretinový systém, na tie druhé nie. Podľa mňa ak tá dohoda so zamestnávateľom je typu, že zamestnanec bude niečo dostávať a bude to uhrádzať zrážkou, nevzťahuje sa na to tretinový systém. Ak je to dohoda, že zamestnávateľ mu niečo poskytol a na tú pohľadávku sa uzatvorí následne dohoda, máte to tretinový systém. Toto mi pripadá ako prvý typ dohody, v takom prípade táto nepodlieha tretinovému režimu a teda vypočítate tretinovú zrážku pre SMSkredit a následne zrážku pre zamestnávateľa.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Micuke Ak by som to brala ako prvý typ dohody, vznikne mi dokonca pohľadávka cca 200,- €. Tie interné zrážky sú konkrétne: za používanie auta aj na súkromné účely podľa súkr.kilometrov/na to je uzatvorená dohoda o používaní MV/vrátane zrážky zo mzdy/ a druhá je za hovorné v mobile nad limit /súčasne naša firma je mobilný operátor, čiže dlhuje priamo nám/. Nemohli by predsa tie zrážky patriť do tzv.tretinových? A ak nie, čo s tými pohľadávkami?
    Jana Motyčková Ten rozdiel v ponímaní tých dohôd je minimálny, tiež som hľadala kedysi na nete, kedy presne je to dohoda na zabezpečenie pohľadávky a kedy nie, našla som len to, ako som písala vyššie. Tá zrážka na ktorú sa nevzťahuje tretinový systém sa môže zrážať až do nuly. Viac k tomu povedať neviem, na to by muselo byť nejaké rozhodnutie Najvyššieho súdu a to som nenašla. Všetko ostatné sú len názory bez právnej záväznosti.
    Micuke Chápem, ďakujem!
      zbaliť

    Interné podnikové zrážky verzus zrážky podľa §551 Občianskeho zákonníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.