Zavrieť

Porady

Mesačný prehľad a preplatok RZZP

Preplatok vyplatený zamestnancovi z RZZP 2015 vstupuje do r. 0 mesačného prehľadu? Je to zdaniteľný príjem podľa § 5 ZoDP. Daň z tohoto preplatku ide do r. 01 mesačného prehľadu?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    áno, je to predsa zdaniteľný príjem.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped do r.1 áno=zvýšená daň ale či do r.0? Do r.0 ide hrubá mzda a toto je ako vyrovnanie ktoré zam-nec nezarobil (do hrubej mzdy sa nepripočítava), tak do súčtu na r.0 by sa to nemalo prenášať do prehľadu.
    mondes Ale ved to vyrovnanie sa predsa započíta do zdaniteľného príjmu zamestnanca, ktorý sa uvádza v r. 0.
    maped presne som si toto myslela aj ja, keď som to vyskúšala a urobila mzdu, tak mi to nezapočítalo do hrubej mzdy ale iba ako vyrovnanie. No daň mi to vo výpl. páske zvýšilo.
    aktaK presne o toto mi ide, to znamena, ze nepremietne sa napr. do DP typu A
    a teda neovplyvní (nenavýši) hrubý príjem ako taký?
    riadok 32
    aby dochodca neprekročil tú magickú hranicu 1901,67 eur
    mondes Ovplyvní a navýši.
    aktaK mondes, velmi pekne dakujem za odpoved, aspon bude pripravený, želám pekný den
    aktaK to ale znamená, ze napr. dochodca si musí ustrážit svoj ročný príjem, aby nepresiahol hranicu prijmu na to, aby si mohol uplatniť vrátenie dane??

    konkretne mam toto na mysli:
    Ak dôchodca podá daňové priznanie, podľa § 46a zákona o dani z príjmov daň sa nevyrubí a neplatí, ak si neuplatňuje daňový bonus a ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za rok 2015 nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), čiže nepresiahnu sumu 1901,67 eura (to je 50% z nezdaniteľnej časti 3803,33 eur).

    prosím, neviete, aká bude hranica v roku 2016?
    mondes Presne taká istá, pretože NČZD sa v r. 2016 nemenila.
    aktaK dakujem pekne za rýchlu odpoved,

    ale nad týmto preplatkom si lámem hlavu, aký to bude mat dopad napr. v DP...
    (konkretne DP A u dochodcu)

    vlastne je to nefér, nakolko to ZP bolo za minulý rok stiahnuté a odvedené riadne z príjmu ako takého,
    t.j. bol jeho súčastou..
    to značí, že príjem bol riadne vykazaný, preco v tomto roku by mal navysovať celkové zdanitelné prijmy, ked uz v minulom roku vlastne uz raz bol súčastou zdanitelných príjmov, teraz bude znova?
    mondes Trošku to máte zrejme pomýlené. V minulom roku predsa odvody zamestnanca neboli súčasťou zdaniteľných príjmov, ale výdavkov. Veď si nimi ponížil ZD. A teraz si navýši ZD a je to fit.
    aktaK samozrejme, ved o to ide, ze bolo uz raz vypocitane z prijmu a teda boli jeho sucastou, ...ale asi sa neviem vykoktat, o co mi ide... asi poviem zamestnancovi, nech 1 mesiac teda nepracuje, aby si vlastne neuskodil...

    ide mi o to, ze ten úhrn príjmov dúchodcu sa myslí v hrubom, teda predsa pred odpocitaním odvodov a dane, a či mýlim sa
    avalik rovnaka
      zbaliť

    Mesačný prehľad a preplatok RZZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.