Zavrieť

Porady

Opeľovač - maximalna vzdialenost.

Rád by som sa spýtal aká je maximálna vzdialenosť medzi stromom a jeho opeľovačom? V sade totiž nie je miesto na vysadenie vedľa seba, ale až cca 25 metrov (medzi nimi sú iné druhy ovocných stromov).
Má to vôbec význam?
Vopred vďaka za odpoveď.

Presnejší popis:
Mám strom A, ktorý bol vysadený pred 5 rokmi bez vedomosti, že ide o cudzoopelivý. Teraz viem, že jeho opeľovačom je strom odrody B, ale jediné voľné miesto v záhrade na jeho výsadbu je cca 25m od stromu A. Otázka znie, či aj pri tejto vzdialenosti bude šanca na opelenie dostatočne vysoká.
Naposledy upravil gaspi : 08.10.16 at 22:52
5 komentárov     zbaliť
buchač Určite by Ti niekto so záhradkárov aj rád odpovedal...aj na nete je toho určite veľa, nie je problém vyhľadať si.

Lenže nie jeden (ba dokonca aj sám Google) Ti neodpovie presne a zodpovedne.

Že prečo ?
Napríklad banány nepotrebujú žiadne opeľovanie.
Iné stromy sú samoopeľovacie.
Tie ostatné, ktoré potrebujú opelenie, majú rôzne vzdialenosti.
gaspi Samozrejme som pisal o odrodách, ktoré nie sú samoopelivé.
Taktiež google bola prvá voľba, no odpoveď som nenašiel.
Princíp opeľovania poznáme zo školy, len teda som skor chcel vedieť skúsenosti z praxe. Je mi jasné, že ideálne je vysadiť vedľa seba navzájom opeľujúce sa odrody.
ivka70 Nerozumiem tomu utajovaniu, ale pokial nenapises, aky druh stromu je strom A a pripadne ake stromy su na trase k potencialnemu stromu B, vsetky odpovede budu hadanie z kristalovej gule.
gaspi Pýtam sa všeobecne, lebo mám viacero takých kombinácií. Ale ak je nutné vymenovanie, tak napr.:
A = slivka Toptaste, B = Čačanská lepotica (ešte nevysadená).
Medzi nimi vzdušnou čiarou sú 2 stĺpovité jablone, hruška Clappova a breza.
afrikánka Vzdialenosť do 50-100 metrov by mala byť "istá".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    gaspi Chystám sa do ovocnej škôlky po rady, no skúsil som aj tu na porade. Vďaka za všetky odpovede/komentáre.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    25m je este v norme.Hmyz dokaze opelit stromky aj do ovela vacsej vzdialenosti,prelietava aj do 300 m. Pre vietor je to tiez mala vzdialenost.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Peľ môže byť prenesený pomocou vetra - vetroopelivé rastliny, prostredníctvom živočíchov najčastejšie hmyzu (včely), ale aj vtákov (kolibríky) alebo malých cicavcov.
    Ak je peľ prenesený z tyčinky na piestik toho istého kvetu jedná sa o samoopelenie (autogamia). Ak je peľ prenesený na cudzí kvet je to cudzoopelenie (allogamia).
    http://www.ta3k.sk/bio/index.php?opt...tlin&Itemid=69
    http://www.zahradnictvocaklov.sk/ovo...ie-pomery.html
    Záleží od odrody. Zaobstaraj si samoopelivú odrodu.
    Naposledy upravil sosak : 08.10.16 at 22:38
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gaspi Kopírovať definíciu sem nie je potrebné. Asi zle pochopená otázka.
    Skúsim ešte raz. Mám strom A, ktorý bol vysadený pred 5 rokmi bez vedomosti, že ide o cudzoopelivý. Teraz viem, že jeho opeľovačom je strom odrody B, ale jediné voľné miesto v záhrade na jeho výsadbu je cca 25m od stromu A. Otázka znie, či aj pri tejto vzdialenosti bude šanca na opelenie dostatočne vysoká.
    afrikánka Iba skúsim....čo, keby si do stromu A nastepil strom B ?
    gaspi Áno, určite je to možné riešenie, ale nikdy som to nerobil.
      zbaliť

    Opeľovač - maximalna vzdialenost.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.