Zavrieť

Porady

Zaradit pozemok do majetku alebo nie?

Dobre ranko vsetkym,

prevzala som uctovnictvo po inej uctovnicke a zistila som nasledovne:

1. v 02/2005 boli dorucene kupne zmluvy na kupu pozemkov spolu s LV, ale nie su zauctovane pozemky v majetku

2. firma poskytuje zalohy na kupu pozemkov clenovi predstavenstva ktory odkupuje od majitelov pozemky a nasledne predlozi doklady o vyplateni kupnej ceny.

3. k tym kupnym zmluvam z 02/2005 nie su predlozene ziadne doklady o zaplateni kupnej cene aj ked sa o kupnej cene hovori v kupnej zmluve z minulosti je skusenost ze ine pozemky boli kupene za vyssiu cenu ako je uvedené v kupnych zmluvach.

Co mam teraz robit. ???? Prosim poradte.
Naposledy upravil 48912 : 29.06.06 at 06:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    48912
    Dobre ranko vsetkym,

    prevzala som uctovnictvo po inej uctovnicke a zistila som nasledovne:

    1. v 02/2005 boli dorucene kupne zmluvy na kupu pozemkov spolu s LV, ale nie su zauctovane pozemky v majetku

    2. firma poskytuje zalohy na kupu pozemkov clenovi predstavenstva ktory odkupuje od majitelov pozemky a nasledne predlozi doklady o vyplateni kupnej ceny.

    3. k tym kupnym zmluvam z 02/2005 nie su predlozene ziadne doklady o zaplateni kupnej cene aj ked sa o kupnej cene hovori v kupnej zmluve z minulosti je skusenost ze ine pozemky boli kupene za vyssiu cenu ako je uvedené v kupnych zmluvach.

    Co mam teraz robit. ???? Prosim poradte.
    Jednoznačne treba doplniť údaje.
    To, čo je zrejmé treba zaúčtovať - podľa zadania v otázke napr.
    1. kúpne zmluvy zaúčtovať 031/321 (dá sa aj cez 042, ale je to oprava účtovania z min. roku, už je LV, tak preto.)

    2. zálohy 378/211, alebo 355/211
    doklady o zaplatení .... treba spárovať s kupnou zmluvou 321/355(378)

    3. treba doriešiť s tým, kto prevzal zálohu, nech dá napr. prehlásenie, že bolo zaplatené, prípadne je zaplatenie podmienkou zavkladovania, tek by sa to nedalo spochybniť. Čiže spárovať vybrané zálohy a kúpne ceny.
    ................
    prípadné platby na čierno mimo dokladov by som neriešila.

    48912 je offline (nepripojený) 48912

    48912
    ano uctovanie poskytnutem zalohy na kúpu mi je jasne aj to ako sa to ma účtovať ak by som mala doklady o zaplatení.
    Ale ten človek čo mu boli poskytnuté zálohy vyše roka nedokáže vydokladovať kupne ceny k jednotlivým zmluvám.
    Keby som to aj teraz zaúčtovala ako opravu minulých rokov 031/321 ako záväzok voči predávajúcemu stav účtu 031 nebude vyjadrovať skutočnosť nakoľko tam bude len suma z kupnej zmluvy a nebude tam napr. kolok na návrh na zápis do katastra.
    Mam to teda zaradit teraz vo vyske dohodnutej ceny v kupnej zmluve 031/321?

    A mam podavať opravné výkazy a poznámky za rok 2005 ako schválené???

    Zaradit pozemok do majetku alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.