Zavrieť

Porady

Cestovné náhrady (stravné) pre zahraničného konateľa ?

Ahojte,

Občan Talianska ma založenu sro-čku na Slovensku. Je konatel/spoločník vo svojej sro. Svoju činnosť vykonava vylučne v Taliansku / Sicilia / Grécko a okolie. - Stavebná činnosť (výstavba dialnic, prístavov, atd...)


1) Ciste teoreticky, kedze je cely rok mimo sídla spoločnosti a celý rok tam vykonáva činnosť, ake cestovné náhrady / stravné mu prislúchaju?

2) A čo ak raz za kvartál lieta z Talianska na Slovensko kvoli účtovníctvu. Je takáto letenka danový náklad - kedze ide opačne? Kedze nejde zo sídla, ale v podstate ide z domu do sídla a potom domov?

Dakujem za názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Otázka č. 2 – Konateľ a cestovné náhrady
    Máme konateľa spoločnosti, ktorý je občanom Francúzska. Konateľ prichádza do slovenskej spoločnosti z miesta bydliska vo Francúzsku. Patria mu cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách? Sú predmetom dane alebo nie?
    Odpoveď
    Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným sa na daňové účely považuje za zamestnanca a platiteľ príjmu (odmeny konateľa ) sa považuje za zamestnávateľa. Predmetom dane nie je cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, ktorým je aj zákon o cestovných náhradách okrem vreckového poskytovaného pri zahraničných pracovných cestách.
    Konateľ spoločnosti je zahrnutý v personálnej pôsobnosti zákona o cestovných náhradách – ide o osobu zvolenú alebo vymenovanú do orgánu právnickej osoby, ak nie je k tejto právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za pracovnú cestu sa na účely poskytovania cestovných náhrad považuje každá cesta konateľa, v rámci ktorej plní funkciu, ktorá pre neho vyplýva z postavenia konateľa spoločnosti. Podmienkou poskytovania cestovných náhrad je priama súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti a nie miesto, kde sa táto činnosť vykonáva, pričom mu patria v tom istom rozsahu, výške a podmienok ich poskytovania ako zamestnancovi v pracovnom pomere.

    ref: https://podpora.financnasprava.sk/07...ovné-náhrady

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Letenku by som dala do daň. výdavkov, ale stravné sa mi zdá veľmi diskutabilné. V Zákone o CN sú pojmy ako pravidelné pracovisko, čo je u neho Taliansko, a služobná cesta je, keď ide mimo pravidelného pracoviska. Asi by bolo ťažké dokázať, že má pravidelné pracovisko niekde inde.
    zk24 No, ja s tým mam tiež problém. Tak on býva v nejakom meste ale stavebné práce nerobí v tom meste, je to po taliansku (výstavba dialníc), atd... doteraz mu dávam len za tie dni kedy mi donesie skutočnu fakturu za hotel zo Sicilie napríklad. I ked oni vačšinou bývaju u kamošov, a tak... takže on je stale niekde na stavbe mimo dom, ale je to bez dokladu a celý rok mimo SK.

    Z mojho pohľadu ťažko sa hádať pri nejakej kontrole, že ako preukázať že tam naozaj bol.
    Soňa K Skôr by som videla problém v tom, čo je u neho služobná cesta, keďže nemá definované pravidelné pracovisko.

    Cestovné náhrady (stravné) pre zahraničného konateľa ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.