Zavrieť

Porady

Poplatok za komunálny odpad

Ahojte poraďáci, opäť raz v živote ma niečo prekvapilo a chcela by som vedieť,či je toto fakt možné. Vlastním nehnuteľnosť na západnom Slovensku, nechodíme tam, nemám tam ani trvalý ani prechodný pobyt,momentálne ju ani neriešim. No prišiel mi výmer za platenie komunálneho odpadu. Je to možné? Poplatky za odpad platím v mieste trvalého pobytu.Neviem, ale z tohto mi vyplýva, že ak náhodou niekto vlastní napr.5 nehnuteľností v rôznych mestách tak platí 5x poplatok za komunálny odpad či ako to je? No neverím, že takto to fakt u nás funguje či?
8 komentárov     zbaliť
arizona A co je na tom divne? ved ak ma niekto na kupu 5 nehnutelnosti, tak asi nie je pre neho problem zaplatit aj za odpad,nie? Ved to nie je tisicova polozka,nie? precitaj si VZN obce,kde stoji nehnutelnost a dozvies sa, ci musis platit,alebo obec poskytuje nejaku ulavu. Je to na rozhodnuti obce.
Oliwa Yes...! Nechcela som to rovno takto...
arizona no,šak,čo už ?
bubkoch To uz co za dementny argument ze sak ma na to tak nech plati ... A potom ze preco niektore su "sliepky" ...
arizona Ty si to mozno pochopil ako dementny argument,ale bolo to myslene skor vseobecne.Ved bezne sa plati za sluzby,ktore suvisia s byvanim,hoci ich nevyuzivame.Prikladom je neurekom...Elektromer-aj ked elektrinu nevyuzivas a v nehnuetlnosti nebyvas. Vytah-platia aj ti,ktori byvaju na prizemi a nikdy s nim nesli.Dane za pozemky a nehnutelnost-aj ked ich nevyuzivas...atd,atd.Cim viac ma niekto nehnutelnosti, tym viac musi ratat s roznymi takymito poplatkami,nie? Tak preco by KO mal byt vynimkou? A to slepacie porovnavanie si prosim pouzivaj doma na svojich blizkych !
bubkoch Nemusis tu vypisovat co si myslela ci pisala, ja dokazem citat s porozumenim ... Napisala si jasne "ak ma niekto na kupu 5 nehnutelnosti, ma aj na zaplatenie odpadu" ... s takymi radami chod na pokec tam zapadnes, tu si na odbornom fore
Shrekula ako odpoveď jak oči ako sa povie mne ide o princíp, a v bloku kde som bývala po druhé poschodie nikto neplatil za výťah napr., no nestalo sa mi aby som platila za niečo čo nevyužívam. ani za elektrinu tam neplatím, tak za odpad mám? no dovi
Katy a R Keď ti ide o princíp - poplatok za KO ti bol vyrúbený podľa príslušného zákona (582/2004 z.z.) - a tiež VZN konkrétnej obce. Naštuduj - a môžeš požiadať o zľavu - presne podľa VZN
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Áno, je. Keď tam vlastníš nehnuteľnosť, tak Ti k nej "prifarili" aj poplatok za komunálny odpad. Zamestnanec MÚ nemá odkiaľ vedieť, či sa tam zdržiavaš alebo nie, ani či bývaš na druhom konci republiky, resp. v koľkých katastroch Slovenska máš/nemáš nehnuteľnosti. Určite nie je evidencia obyvateľstva /trvalý a prechodný pobyt/ prepojená s odborom komunálnych činností /ak je to mesto/... Ak sú to nejaké kopanice, kde každý každého pozná /najmä poštárka/, tam by informovanosť aj mohla byť "zaručená", ale dane sú dane ... Je na Tebe, aby si preukázala, že za komunálny odpad platíš v mieste trvalého bydliska + ostatné v zmysle miestneho VZN.
    Naposledy upravil Oliwa : 27.10.16 at 20:56
    misoft Oliw.... v tomto "Určite nie je evidencia obyvateľstva /trvalý a prechodný pobyt/ prepojená s odborom komunálnych činností /ak je to mesto/" by som sa na jej mieste ohradil - pokiaľ je dedina, tak ohlasovňa pobytu je v jednej budove a MAJÚ prehľad o tom, kto má TP v obci a aj to, či tam býva a či má platiť za TKO.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Áno, na počudovanie to takto funguje...teda aspoň v podstate.

    Záleží od viacerých premenných a záleží aj od nastavenia platieb v jednotlivých mestách (obciach).
    Doporučujem Ti teda preštudovať VZN mesta (obce), kde máš nehnuteľnosť. Tam nájdeš odpovede na otázku ohľadom platieb.

    P.S.:
    Mám tiež viacero nehnuteľností. Za každú platím odpad podľa kritérií.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ako iní písali - žiaľ, je to tak - majiteľ nehnuteľnosti platí za TKO poplatok podľa výmeru. Niektoré samosprávy však aj kontrolujú, či tam niekto má trvalý pobyt (teda je tam "tvorca odpadu") - prípadne viacej osôb a podľa toho potom vypočítava výšku poplatku. Ale vo VZN by mala byť i možnosť, ak niekto vlastní, ale nemá tam trvalý pobyt (má ho inde a tam platí plnú sadzbu) - samosprávy sa MUSIA držať zákona 582/2004 §2 ods.2 a zároveň musia prihliadať aj na §77 ods.2 písm a.
    Podľa mňa je však nespravodlivé, ak sa platí poplatok za TKO v jednej obci v plnej sadzbe a zároveň platí ten istý poplatok len za to, že VLASTNÍ nehnuteľnosť, ale nemá v nej ani trvalý, ani prechodný pobyt.
    Takže sa najskôr oboznámiť so VZN obce a ak nebudú chcieť uznať platbu za TKO v mieste tvojho TP - treba im citovať uvedený zákon a napadnúť ich VZN na súde.
    buchač Misoft neblázni.
    ...aké napádanie na súde ? Vopred prehraté.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ano, musis platit vsade - podobne ako za elektrinu.
    Jedine ak dohodnut sa aby obec poskytla zlavu - napr. chodievas tam iba cez prazdniny, netreba vyvazat tyzdenne ale mesacne apod.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Darina1234 nedohodne sa, jednoducho tak nadstavili zakon a hotovo, bezpravny stat slovensko
    ivka70 nemas pravdu, kazda obec ma podmienky, za akych je mozne ziskat zlavu na plateni, len si ich treba nastudovat a dolozit podklady. Roky tak ulavy pri nehnutelnosti, kde sa nezdrzujeme trvale, vyuzivame.
    Darina1234 kazda obec ma svoje podmienky, a odpad produkujem len na tom mieste kde som, teda 1 krat, ale paltit treba aj ked tam nie som a neprodukujem odpad, ale tak je to spravne, ved love treba , z coho by sa kradlo
    vicktor U nas sa vyvaza tyzdenne, dvojtyzdenne a mesacne. Obec stanovila je vas 6, budete mat tyzdnovy interval. Ale dodatocne som sa dohodol na dvojtyzdnovom, aj to nadobu naplnime len do polovice.
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    poplatok za komunálny odpad už platíš aj za to, že vlastníš v danom meste - obci nehnuteľnosť, v minulosti to bolo v mieste trvalého alebo prechodného pobytu, teraz sa vyrubuje poplatok aj za vlastnenie nehnuteľnosti, platí to už aj pre chatárov, chalupárov

    Poplatok za komunálny odpad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.