Zavrieť

Porady

Dôchodca ako dohodár

Minulý mesiac sme zamestnali u nas dôchodcu na dohodu, teraz mu idem počítať mzdu, ale robím to takto prvýkrát a neviem ako je to u dôchodcov dohodárov. Koľko môžu max.zarobiť a ako sú pri nich odvody, kde sa za nich odvádza. Ešte som sa s týmto nestretla tak prosím o radu a pomoc. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    CHIC je offline (nepripojený) CHIC

    CHIC
    starobny dochodca, DoVP, prav.prijem - neplatite nemocenske pois.,invalidne poist., poist.v nezam. a ani zdravotne poist. Na vysku odmeny a NCZD tu uz mas odpoved.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    monika08031992 Keď sa neplatí zdravotné poistenie, v tom prípade ako treba prihlasovať tohto zamestanca do zdravotnej? Ako dohodára alebo ako dôchodcu?
    veronikasad Dôchodcu na DOVP neprihlasujes do SP, platiteľom zdr.poistenia je za neho stat
    monika08031992 Ani do socialnej poisťovne ani do zdravotnej?
    CHIC do SP ano ale do ZP nie
    monika08031992 Ďakujem...a ešte jedna otázka, ak by bol zamestnanec so starobnym dôchodkom riadne na pracovnú zmluvu ani vtedy sa neprihlasuje do ZP?
    betka122 ak je na PZ vtedy ho prihlasuješ do ZP
    monika08031992 Ďakujem pekne.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monika08031992
    Pravidelný príjem, viem, že u dohodárov sa neplatia odvody nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. v zdravotnej poisťovni som ho prihlásila ako dohodára takže tam by mi to malo v mesačnom výkaze automaticky zadať. Len neviem tú mzdu, platí rovnako ako u dohodárov ktorý sú na úrade práce? Že či môže zarobiť len istú sumu.
    Výška odmeny u starobných dôchodcov pracujúcich na dohodu nie je obmedzená. Nemôžu si uplatniť mesačnú nezd.cast základu dane.
    Ak ich hrubý ročný príjem nepresiahne polovicu ročnej NCZD a sami si podaju spravne vyplnené daňové priznanie typu A, zrazenu daň im daňový úrad vrati
    monika08031992 Ďakujem, toto som potrebovala vedieť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aký druh dohody si s ním uzatvorila a o akého dôchodcu sa jedná? Mzdy ideš spracovavat rucne?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    monika08031992
    Dohoda o vykonaní práce, starobný dôchodok, áno mzdy spracovávam ručne.
    Pravidelný alebo nepravidelný príjem? Aj si si nieco okolo odvodov na stránke zdravotnej a sociálnej poisťovne, alebo priamo v zákonoch, naštudovala, alebo sa spoliehas len na odpoveď z porady
    Pravidelný príjem, viem, že u dohodárov sa neplatia odvody nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. v zdravotnej poisťovni som ho prihlásila ako dohodára takže tam by mi to malo v mesačnom výkaze automaticky zadať. Len neviem tú mzdu, platí rovnako ako u dohodárov ktorý sú na úrade práce? Že či môže zarobiť len istú sumu.

    Dôchodca ako dohodár

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.