Zavrieť

Porady

Použitie topolového dreva

Ahojte
na jar by sa maly tažit nejaké topole +- 30 m3,ma zmysel použiť nejaké lepšie kúsky na rezivo ako nahradu za smrekové rezivo ?
dočítal som sa na co vsetko použiva,ale ake sú realne pouzitie reziva pri stavbe domu/chaty na nejaké pomocné ucely ? podla parametrou ako pevnost v tlaku,tahu,ohybe.... je to porovatené so smrekovym,len v parametroch ako su Modul pružnosti v ťahu a Modul pružnosti v ohybe ma iba 1/2 hodnoty smreku ...... Alebo to rovno narezať len na kláčky do kotla ? :-)
Ďakujem za odpoveď
afrikánka Aké má u nás použitie topoľové drevo a aké má vlastnosti to dobre vieš......ale v Japonsku sa používa i v stavebníctve, na konečnú obkladovú vrstvu stavby-dekoračnú, čo je v Európe neznáme a prekvapujúce. Možno sa ti ozve niekto, kto reálne použil topoľové drevo na stavbu chatky a podelí sa s tebou o poznatky....Ináč asi len to palivo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    topoľ má krehké a mäkké drevo, v stavebníctve sa samostatne využíva najviac
    buk, dub, smrek, červený smrek, borovica, jedľa, jaseň, čerešňa alebo javor.
    U nás keď polesie spílilo topole tak prvý rok ludia brali pne na dračku, lebo bolo zadarmo, po nasledujúcompílení kmene zostali na mieste a zhnili, drevo je potrebné pre domáce použitie ihneď spracovať, po vysušení zviera sekeru a nejde štiepať, rýchlo hnije, zle vyhrieva,
    najvhodnejšie využitie je lepenie s iným drevom, pozri aj
    http://www.asb.sk/stavebnictvo/drevo...asivneho-dreva

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Pozri na vysvetlenie ohľadom kubíkovania dreva
    http://www.porada.sk/t271397-10-ma-d...-kolko-ma.html

    Tým chcem naznačiť, že budeš mať aj nejaký odpad.
    Lepšie kúsky = Ak by si chcel rezivo, tak by sa malo jednať o pekné kusy dreva.
    Každé drevo môžeš predsa použiť na nejakú stavbu
    ...len záleží, ako dlho vydrží.

    Topoľ sa bežne používa na výstavbu sáun.
    Ak je kmeň solídnejšej hrúbky a máš nejaké umelecké nadanie, tak sa realizuj dlátami a iným náradím...vytvor nejakú sochu.

    Výhrevnosť ale tiež nie je nejaká fajnová.
    http://www.drevoasluzby.sk/vyhrevnost-dreva/
    Drevo by malo solídne vyschnúť, aby z tých topoľov niečo bolo...a aj tak budeš musieť do ohňa šmariť zároveň s topoľovým aj nejaké bukové alebo dubové.
    P.S.:
    Úprava textu.
    Naposledy upravil buchač : 18.12.16 at 08:03
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    afrikánka Nechcem byť protivná.....ale to, čo píšeš, zadavateľ má už dávno vygúglené - sauny, rezbárstvo, modelárstvo....topoľ v stavebníctve, iba ak podkladové hranoly pod podlahou, lebo dobre udržia hlinu. Strapatenie dreva, veľká savosť náterov ho odsúva....Čaká na osobnú skúsenosť s použitím topoľového dreva, reálne príklady,
    buchač Úprava textu pre tých, čo v noci nespia a oči majú šejdrom...teda nevedia rozlíšiť tým pádom osobnú skúsenosť od iných informácií.

    Vetu ohľadom sochy som nezvýrazňoval, ešte som sa k výrobe sôch nedostal....ale aj to raz bude.
    sito Korytá, necky tiež?
    afrikánka Korytá, necky v prvom rade...... sochy tiež-ale, tam je lipa vhodnejšia.
    pre buchača-nočný kľud je od 22:00, takže kdekomu idú oči "šriegom"a pozornosť klesá, aj malé deti vedia, že palivo na kúrenie má byť vyschnuté
    besttracker diky za reakciu.ale mal som na mysli ako spominala afrikánka realne skusenosti..... ked z tych 30 m3 bude 10 m3 reziva je mozno realna hodnota,tak za porezanie gulatiny chcu 25 eur za m3 a trebars za smrekove hranoly chcu 210 eur za m3 a dosky nejak 130 eur/m3,tak krov z toho samozrejme nechcem robit :-D len niekedy sa neoplaty setrit,za usetrenych par eur,to budem budem robit 2x a za tie nervy to niekedy nestoji ...:-)
    buchač Takže si (na rozdiel od iných) pochopil, čo som naznačoval ???
    Neoplatí sa drbať s podradným drevom...také je vhodné len do pece.

    Kuwa...aj vyschnutý topoľ sa v ohni správa jak nehorľavý materiál....preto je potrebné dávať s ním aj kvalitnejšie drevo.

    P.S.:
    Ešte aké reálnejšie skúsenosti chceš ???
    Mám snáď pripojiť fotky narezaného dreva alebo ako horí oheň v krbe ?......či ???
      zbaliť

    Použitie topolového dreva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.