Zavrieť

Porady

Finančný dar občianskemu združeniu, verejná zbierka

Občianske združenie, ďalej OZ (nie je založené na podnikanie) má v Stanovách uvedený jeden zo zdrojov príjmov - Dary a finančné príspevky od FO, PO , resp. občanov ,.
na zabezpečenie činnosti , na ktorú bolo ZO založené. Samozrejme aj členské príspevky.
Finančné príspevky sú podľa mňa oslobodené dane, preže to máme zakotvené v Stanovách
Dary,členské príspevky - nepodliehaju dani vôbec. K darovaným prísprevkom spíšeme zoznam Darcov, sumu, dátum, účeĺ, alebo vystavíme Darovaciu zmluvu.

Problém mám v tom, že ma kolega nabáda, že to je verejná zbierka podľa zákona 162/2014 a vystavujeme sa pokutám, pretože nie sme registovaní na ministerstve ap.
Môj názor je, že verejné zbierky môžu robiť iba OZ ktoré majú na to povolenie a sú na to zriadené , toto OZ vyberá finančné prostriedky a "posúva" ich ďalej jednotlivým občanom (nevidiacim, postihnutým ap.), alebo aj ďalším OZ , ktorým sú fin. protredky určené. Zrejme aj komu sú vopred určené.

Prosíim o názor ako je to s verejnou zbierkou a finančným darom konkrétnej OZ na zabezpečenie jej činnosti.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Finančný dar - ktorý dajú ľudia ako podporu združeniu je niečo iné ako verejná zbierka. Verejná zbierka sa vyhlasuje a je za určitým účelom (napr. Verejná zbierka na záchranu ............ )

    Finančný dar občianskemu združeniu, verejná zbierka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.