Zavrieť

Porady

doklad o vybrati peňazí z banky

bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Ahojte,
poradi mi niekto skúsenejší, či je potrebné u živnostníka odkladať bločky o výbere z bankomatu, alebo ako doklad stačí výpis z účtu.
Je potrebné ho evidovať ako príjmový PD?
Ďakujem.
Usporiadat
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ja tie doklady nechávam a potom ich účtujem do pokladne ako príjem (dotácia pokladne z BÚ) - výber z bankomatu.
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Mikolajova
Ja tie doklady nechávam a potom ich účtujem do pokladne ako príjem (dotácia pokladne z BÚ) - výber z bankomatu.
Pytam sa preto, lebo priateľ je živnostník a nahodou sme sa dostali k tejto téme a zistila som, ze on prevádzkuje živnosť asi od augusta 2004 a ani raz si tento doklad nezaložil v domnení, že postačuje ako doklad výpis z účtu.
Myslíte, že je potreba si z toho robiť ťažkú hlavu, zrejme už náprava možná nie je.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Často sa stáva, že bankomat doklad nevydá pre poruchu, takže podľa mňa stačí výpis z účtu. Na príjmový doklad dám poznámku - pozri výpis Bú č......
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

nepovazujem to za nevyhnutne, kedze vyber z ATM dokladuje samotny vypis, ale nie je ani na skodu, ked si tento doklad odlozi a da do ucta...

pridavam este male upozornenie - ak to uctujes podla vypisu, pozri sa poriadne v poznamkach, kedy bol vyber zrealizovany (z uctu sa spravidla odpise o 1-2 dni neskor, cize datum odpisania z uctu nemusi suhlasit s datumom skutocneho vyberu)
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Ďakujem za reakcie . Na tých dátumoch na účte som sa už raz ponaučila. Zabralo mi času, kým som prehodila údaje v celom PD.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Pre jednoduchšie účtovanie, sa môže dať výber z bankomatu aj na osobnú spotrebu. Daňovým dokladom je výpis z BÚ, takže ak nemá bloky z bankomatu, nič sa nedeje.
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
bz5
Ďakujem za reakcie . Na tých dátumoch na účte som sa už raz ponaučila. Zabralo mi času, kým som prehodila údaje v celom PD.
. Pravdepodobne ani ja neučtujem dotáciu pokladne správne- tie nešťastné dátumy. Môžeš poradiť ako na to? Ďakujem
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Ibaka
. Pravdepodobne ani ja neučtujem dotáciu pokladne správne- tie nešťastné dátumy. Môžeš poradiť ako na to? Ďakujem
Ahoj, som len samouk (veľmi mi pomaha PORADA ), no ak sa mylim niekto zbehlejsí ma isto opraví. . Ak účtuješ príjem do pokladne na základe dokladu z bankomatu, tak do PD zaučtuješ dotáciu pod dátumom, ktorý je na tomto doklade. Ak to robíš na základe výpisu z BÚ, kde máš uvedené dva dátumy. Jeden, ktorý predstavuje deň skutočného výberu a druhý (neskorší), ktorý je dňom kedy to "zaznamena" banka. Myslim, že je správne, do PD dať ten skorší dátum, kedy si skutočne peniaze z účtu vybrala, a kedy sa dostali do pokladne.
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

bz5
Ahoj, som len samouk (veľmi mi pomaha PORADA ), no ak sa mylim niekto zbehlejsí ma isto opraví. . Ak účtuješ príjem do pokladne na základe dokladu z bankomatu, tak do PD zaučtuješ dotáciu pod dátumom, ktorý je na tomto doklade. Ak to robíš na základe výpisu z BÚ, kde máš uvedené dva dátumy. Jeden, ktorý predstavuje deň skutočného výberu a druhý (neskorší), ktorý je dňom kedy to "zaznamena" banka. Myslim, že je správne, do PD dať ten skorší dátum, kedy si skutočne peniaze z účtu vybrala, a kedy sa dostali do pokladne.
Teraz ma napadlo, keď tak prechádzam poradu, či sa pod ten druhý neskorší dátum nezapisuje do PD výber z účtu. Len toto sa mi zda také nelogické, že najskôr by bol príjem do pokladne (na základe skutočného dátumu dňa výberu peňazí) a až potom výber z účtu(na základe dátumu, kedy výber zaevidovala banka-neskorší). Ako to teda je?
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
bz5 : presne preto na tieto výbery účtujú na priebežné položky - peniaze na ceste. Nie je to nelogické, ale správne
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Yvvetta
bz5 : presne preto na tieto výbery účtujú na priebežné položky - peniaze na ceste. Nie je to nelogické, ale správne
Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

bz5
Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?
presne tak!
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
bz5
Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?
Ja účtujem s rovnakým dátumom, v tomto prípade 10.05.06.
Naposledy upravil ALDA : 13.07.06 at 15:11
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

ALDA
Ja účtujem s rovnakým dátumom, v tonto prípade 10.05.06.
nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Včera podvečer som išiel cez Ivanku a 5 policajných áut pred OTP bankou nasvedčovalo že jediným dokladom o výbere z banky bude snímka z bezpečnostnej kamery
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
bz5
nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.
Ja beriem skôr ohľad na to, že peniaze zaúčtované ako výber 10.05, nemôžem mať v príjme 08.05.- skôr ako som ich vybrala. Hovoríme o účtovaní.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ALDA
Ja beriem skôr ohľad na to, že peniaze zaúčtované ako výber 10.05, nemôžem mať v príjme 08.05.- skôr ako som ich vybrala. Hovoríme o účtovaní.
no ale prave to je ono - ty si ich toho 8.5. naozaj vybrala...
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
ucetni_fantozzi
no ale prave to je ono - ty si ich toho 8.5. naozaj vybrala...
Tak výber z banky tiež 08.05. a nie 10.05.

Nebudem už na túto tému reagovať, pretože je to diskutabilné a ja nikomu nenútim svoj názor. A podľa mojich skúseností ak pri účtovaní používam jeden dátum, mám lepší prehľad a možnosť kontroly priebežných položiek v JU a účtu 261 v PU.V oboch prípadoch je pre mňa smerodatný výpis z účtu.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
bz5
nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.

Ešte dodávam, že aj keď niečo kúpim 08.05. neznamená, že to zaúčtujem v tento deň, predsa to môžem zaúčtovať aj 12.05.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Pri výbere z bankomatu ide v zmysle § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve podľa mňa o 2 samostatné účtovné prípady:
- o prírastok peňažných prostriedkov v pokladni
- o úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte,
ktoré sa spravidla neuskutočnia v ten istý deň (najmä ak ide o výber cez bankomat inej banky). Tieto účtovné prípady by mali byť doložené príslušnými samostatnými dokladmi:
- príjmovým pokladničným dokladom zo dňa fyzického výberu peňazí (prílohou by mal byť výberový lístok z bankomatu, ale ak nie je, nič sa nedeje - dátum výberu je doložený aj na výpise z účtu)
- výpisom z bankového účtu zo dňa odpisu prostriedkov z účtu,
teda s dátumami, kedy účtovný prípad skutočne nastal.
Nevyhotovenie PPD na príjem peňazí z bankomatu alebo použitie dátumu zúčtovania výberu aj pre príjem do pokladne i v prípade, ak boli peniaze vybraté so skorším dátumom, nie je podľa mňa v súlade so zákonom o účtovníctve. A ak sa takýto prípad vyskytne napr. na prelome roka (výber 30.12. a zúčtovanie 2.1) , účtovanie príjmu i zúčtovania s dátumom 2.1. bude mať za následok rozdiel medzi účtovným a fyzickým stavom peňazí v pokladni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať