Zavrieť

Porady

reprezentačné

prosíííím o radu.
Zamestnávateľ kúpi zamestnancom minerálky /pitný režim/. Na aký účet to zaúčtujem, 513 /náklady na repre./ alebo zo zisku spoločnosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    juho11
    prosíííím o radu.
    Zamestnávateľ kúpi zamestnancom minerálky /pitný režim/. Na aký účet to zaúčtujem, 513 /náklady na repre./ alebo zo zisku spoločnosti?
    Naúčtovala by som to na 501AE nedaňovú.

    bučo je offline (nepripojený) bučo

    bučo
    Učtujeme na reprezentáciu (nedaňový účet- nie 501).
    Základ na účet repre a daň na 343 (vstupe) a potom "dokladom o spotrebe preúčtovať na 343 (výstup), takto je to správne podľa zákona - najprv vstup a potom výstup.
    Napr. u nás: minerálka 20 ,-- (základ16,80 daň3,20)
    základ (nedaňový účet) 16,80/daň na vstupe 3,20
    Doklad o spotrebe: nedaňový účet/daň na výstupe 3,20

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ja by som o DPH neučtovala, nakoľko z účtu 513 nie je nárok na odpočet DPH a teda celá suma nákupu minerálky na účet 513 aj s DPH.
    Ja takto účtujem minerálku nakúpenu pre kanceláriu. Minerálky pre zamestnancov vo výrobe účtujem na účet 527AE.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Je potrebné podľa môjho názoru rozlišovať o akých zamestnancov ide.Ak ide o zamestnancov, ktorí majú nárok na zabezpečenie minerálky -pracujú v extrémnych podmienkach a v zmysle zákona o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je zamestnávateľ povinný im poskytnúť vhodné nápoje - v tomto prípade by som účtovala na 527, v prípade iných zamestnancov a za iných okolnosti by som súhlasila s kolegom a účtovala na 528. Podľa môjho názoru nejde o reprezentačné, nie je poskytované tretím osobám.Nevolila by som ani účet 501.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Zabudla som ešte dodať, že v prípade 527, nárok na odpočet DPH je, v prípade 528 nie je. Alebo tu je v prípade 528 ešte jedna možnosť, ktorá sa týka DPH, ktorú ja osobne preferujem. Uplatniť odpočet DPH z 528, ale na základe § 8 odst.3 zákona o DPH túto DPH odviesť do štátneho rozpoču.
    ucetni_fantozzi
    Metodik
    ...tu je v prípade 528 ešte jedna možnosť, ktorá sa týka DPH, ktorú ja osobne preferujem. Uplatniť odpočet DPH z 528, ale na základe § 8 odst.3 zákona o DPH túto DPH odviesť do štátneho rozpoču.
    dakujem za podporu, presne tuto metodu aplikujem aj ja, po konzultacii na DU...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.