Zavrieť

Porady

Povinnosť odhlásenia zo soc.poistenia

Ak SZČO je popri zamestnaní a nemal r 2005 žiadny príjem zo SZČO je povinný sa odhlásiť zo soc.poisťovne?Alebo stačí predložiť výpis z DP k tomu aby nemusel platiť odvody ako SZČO.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Mala som skúsenosť, že SP vyzvala podnikateľa, aby sa odhlásil a ak chcel byť poistený, musel sa zaregistrovať ako dobrovoľne poistená osoba. Predložiť výpis nestačí, musí dať aj odhlášku SZČO.

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    abel
    Mala som skúsenosť, že SP vyzvala podnikateľa, aby sa odhlásil a ak chcel byť poistený, musel sa zaregistrovať ako dobrovoľne poistená osoba. Predložiť výpis nestačí, musí dať aj odhlášku SZČO.
    Ja si zas myslím,že ako SZČO by sa nemal odhlasovať-odhláškou veď neruší živnosť- nemal iba príjem a preto by mal stačiť výpis z daň.priznania 2005 -nieje povinný platiť zo živnosti. Naďalej bude platiť ako som pochopila zo zamestnania.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Na tvoju otázku sa nedá dať jednoznačná odpoveď keď nevieme ako to bolo v minulosti. Platila si zo SZČO nejaké odvody. V prípade, že áno tak bola na sociálnej poisťovni prihlásená. V prípade, že nie tak si sa ani neprihlasovala tak sa nemusíš ani odhlásiť. Podáš len výpis z DP(vlastne už mal byť zaslaný)

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Žanet
    Ja si zas myslím,že ako SZČO by sa nemal odhlasovať-odhláškou veď neruší živnosť- nemal iba príjem a preto by mal stačiť výpis z daň.priznania 2005 -nieje povinný platiť zo živnosti. Naďalej bude platiť ako som pochopila zo zamestnania.
    Každá registrácia musí mať začiatok a koniec. Ak sa liduska pýtala, či sa má odhlásiť, tak predpokladám, že SZČO bola prihlásená.
    A ak bol prihlásený zo zákona a teraz za rok 2005 nemal obrat 82800.- tak sa z povinnej registrácie musí odhlásiť.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    abel
    Každá registrácia musí mať začiatok a koniec. Ak sa liduska pýtala, či sa má odhlásiť, tak predpokladám, že SZČO bola prihlásená.
    A ak bol prihlásený zo zákona a teraz za rok 2005 nemal obrat 82800.- tak sa z povinnej registrácie musí odhlásiť.
    Prikláňam sa k Elenke,pretože nepoznáme predchádzajúce roky a povinnosť platenia. Ale poznám prípad,keď podnikateľ pre neodhlásenie sa ,musel doplácať cca 50000.- Sk. A dodatočne zistil,že bol poistený povinne a aj dobrovoľne. Preto si treba radšej zájsť do SP a overiť si ako je zaregistrovaný zo SZČO.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Presne tak, tu je "nebezpečná" tá dobrovoľná registrácia. Ak je niekto poistený dobrovoľne a potom mu od 1. 7. vznikne povinnosť zo zákona, najčastejšie sa z tej dobrovoľnej registrácie zabudne odhlásiť a potom mu beží súbeh. A samozrejme že Sociálna poisťovňa na to upozorní cca po troch rokoch, keď vás ohúri výškou nedoplatku.

    Žanet je offline (nepripojený) Žanet

    Žanet
    abel
    Každá registrácia musí mať začiatok a koniec. Ak sa liduska pýtala, či sa má odhlásiť, tak predpokladám, že SZČO bola prihlásená.
    A ak bol prihlásený zo zákona a teraz za rok 2005 nemal obrat 82800.- tak sa z povinnej registrácie musí odhlásiť.

    Práve som prevolala socku máte pravdu, treba sa odhlásiť do 8 dní-registračným listom. Mýlila som sa.

    Povinnosť odhlásenia zo soc.poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.