Zavrieť

Porady

Zdanenie príjmu zo zahraničia a prenájmu bytu na Slovensku

Opatrovateľka so živnosťou v Rakúsku prenajíma byt na Slovensku. Príjmy zo živnosti sú v Rakúsku zdanené, uvádza ich však v tabuľke VI. ako príjmy zo živnosti, rovnako v tabuľke uvádza na riadku 11 príjmy z prenájmu. Základ dane z príjmov v Rakúsku je vyňatým príjmom. Ako s príjmami z prenájmu ? - byt nie je zaradený v obchodnom majetku, ročný prenájom bez energií je v sume 1500 EUR. Je treba príjem z prenájmu zdaniť, ak nepresiahol sumu 1901,67 EUR ? CELKOVÉ ZDANITEĽNÉ PRÍJMY - sú to príjmy iba zo Slovenska, alebo aj príjmy z Rakúska, ktoré boli v Rakúsku zdanené ? Ak sa rozumie pod celkovými zdaniteľnými príjmami súčet príjmov v Rakúsku aj na Slovensku, v DP príjem z prenájmu zdaní, v opačnom prípade príjem z prenájmu 1500 EUR do DP neuvádza. Aký je správny postup ?
Naposledy upravil xeva : 10.02.17 at 15:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Posudzujú sa celosvetové príjmy, takže musí podať dp, príjmy v Rakúsku budú vynaté. Z prenájmu bytu má 500 eur oslobodených, zvyšných 1000 eur dá do príjmov, do výdavkov môže dať energie, výdavky kráti tak, ako príjmy a rozdiel zdaní. Keđže je to pasívny príjem, nemôže si uplatniť NCZD.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lara11 Ahoj, už si robila takto DP? Lebo práve nahadzujem podobný prípad a práveže mi hádže aj NCZD a potom ak vyjmem len príjem z rakúska už mám základ dane 0 a tým pádom aj daň. Logicky mi tiež vychádza že by som mala zdaniť na SR príjem z prenájmu, ale po prečítaní článkov tu na porade a vyjadrení z daňového úradu pripúšťajú možnosť, že v tomto prípade je to možné a na úkor štátu. Preto sa pýtam, či máš už s týmto skúsenosť, pretože pred spracovaním tohto DP som mala názor presne ako ty, ale dnes si už tým istá nie som ;-) Ďakujem
    Katy a R máš to dobre ... DU akceptuje túto chybu - a aj prípadný dopad na náš rozpočet. pohľadaj príspevky k tomuto - ročné, dvojročné, trojročné -
    Lara11 Ďakujem, prečítala som už aj poučenie, aj príspevky a stále mi to vychádza na daň 0 čo sa mi ozaj nezdá, ale keď štát inak nedá ... Vďaka za potvrdenie názoru
    Katy a R presne tak - treba sa podľa toho zariadiť (myslíš, žeby to nevedeli opraviť, keby chceli?)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba si urobiť daňové priznanie zo všetkých celosvetových zdaniteľných príjmov.
    DP by si nemusela robiť v prípade, keby celkový príjem bol menší ako 1900 - a to hádam nie je tvoj prípad.
    keď použiješ formulár DP B zo stránky FS - tak ti ani daň nevýjde. po správnosti - podľa zákona by ti daň mala výjsť ... pretože prenájom je pasívny príjem ... ale tolerovaná chybička je tam furt (už niekoľko rokov)
    xeva Ďakujem za odpovede.

    Zdanenie príjmu zo zahraničia a prenájmu bytu na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.