Zavrieť

Porady

Kto je oprávnený vidieť potvrdenie k ohlas. poivnn. a statický posudok k rekonštrukcii?

Dobry den,

zaujimalo by ma ci som povinna vylepit vo vchode kopiu ohlasovacej povinnosti z bytoveho druzstva a mesta, pripadne aj kopiu statickeho posudku.

Ide o to ze susedia sa stazovali dovernicke, a ta ma poziadala aby som kopie vylepila na vchod, pripadne dala na nastenku ktora je vo vchode.

Ja som pred rekonstrukciu len nalepila oznam o tom ze od kedy do kedy a v ktorom byte bude prebiehat rekonstrukcia + moje meno a cislo na mna.

Chcem vediet ci na predlozenie tychto dokumentov nema pravo len policia, pripadne stavebny urad/dozor.

Zaroven sa chcem spytat, ze ked je byt v mojom vlastnictve, ci maju pravo susedia zakat niektore upravy. Jedna sa konkretne o to, ze sme odstranili povodne podlahy a betonovy poter a nahradili novym odhlacenym (k tomu mame aj staticky posudok). Jedna suseda mi povedala, ze sme posledni ktori to budu robit, ze dalsim to uz nedovolia. A ze mame stastie ze sme to uz spravili, ze keby vedeli, nedovolia to.

Maju take pravo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    My, čo bývame v paneláku, ovplyvňujeme stavebnými prácami vo svojom byte úroveň bývania aj ostatných nájomníkov. Či už z pohľadu bezpečnosti, statiky, hlučnosti atđ. Pokiaľ tam chceš slušne bývať, nemôžeš susedov ignorovať. Chcú vedieť, čo si v byte robila kvôli tomu, čo som napísala. Trocha zvedavosti a závisti k tomu patrí.
    zuzana_27 ahoj, viem ze je to neprijemny proces a susedia sa boja o svoje byty... praskanie stien a podobne. vsetko to chapem, a uprimne ma mrzi ze viac ako mesiac bude tato rekon. prebiehat.

    Ale! zacali sme az po novom roku aby medzi sviatkam bol klud. tym sme to posunuli o viac ako 2 tyzden... nakoniec sa zacalo nie po novom roku, ale az na konci janaura. Oznam bol vylepny par dni pred zacatim - no najblizsi susedia vedeli ze to po novom roku pride tak ci tak.

    Mna len zaujima to ci ma moze domovnicka tlacit k tomu aby som kopiu statickeho zavesila na spolocnu nastenku. Pripada mi to ako nezmysel... resp. ak ma niekto podozrenie ma moznost mi zavolat a tento dokument dotycnemu susedovi ukazem... Uz mi to zacina hranicit so sikanou.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A) Ohlasovacia povinnosť - je to medzi tebou, správcom a úradom. Ty však musíš na vykonanie rekonštrukcie upozorniť aj susedov (aspoň slušnosť to káže).
    B) Pokiaľ robíš rekonštrukciu, ktorá nepotrebuje stavebné povolenie (pretože v tom prípade sú účastníkmi konania aj susedia) a máš toto ohlásené a správcom potvrdené - suseda si môže kecať, čo len chce.
    Pokiaľ vykonávaš na ohlásenie - stavebný dozor sa predsa nekoná.
    C) Suseda nemôže nikomu zakazovať vykonávať údržbu a obnovu svojho bytu. Stačí jej len pripomenúť, že ak by sa odvážila niečo tak, že by mohla naraziť na zákon - obmedzovanie vlastníckych práv.

    Mimochodom - betónov poter - asi preto vyskakovala, pretože ste asi použili (pre ňu) príliš "neprimerané náradie, ktoré robilo veľký hluk. I keď tiež nerozumiem - pokiaľ bol poter OK, načo sa dával preč.
    zuzana_27 Mame staticky posudok k tym podlaham. Znamena to ze tu uz su ucastnici aj susedia? Nemam problem ked mi niekto zavola (cislo som zverjenila na oznam o rekon.) ukazat tento dokument, ale pripada mi to ako nezmyselna sikana a prikazy ked mi zastupkyna vlast. bytov vola aby som dala kopiu na nastenku vo vchode.. co sa tyka toho poteru - bol dopraskany, drvil sa. Musi byt dokonale rovny a hladky kedze budeme pokladat vinylovu podlahu. Robi nam tam partia chalanov zo staveb. firmy, plne sa na nich spolieham a verim ze to bolo vhodne riesenie.
    misoft Pokiaľ si mala len "ohlasovaciu" povinnosť - tak im len oznamuješ, že budeš niečo robiť. Ak by si mala stavebné konanie (a to sa niekedy tka, ak sa rieši priestrorová dispozícia bytu, búranie/
    pristavanie priečky, výmena umakartového jadra za murované.... vtedy už sú účastníkmi stavebného konania.
    Prečo? Pri údržbe nezasahuješ do konštrukcie bytu/ budovy (ohlásenie) - takže sa to týka len hluku a bordelu u teba a nepohodlia susedov a priestoru v tvojom byte.
    Pri prestavbe potrebuješ povolenie, statika, súhlas susedov, pretože sa to už začína týkať nielen priestoru v tvojom byte, ale i spoločných zariadení, spoločných časti domu (konštrukcie) a tam sú aj ostatní spoluvlastníci - teda siahaš aj na ich podiel spoločného majetku.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Povinnosť oznámiť susedom že vo Vašom byte bude prebiehať rekonštrukcia zákon neukladá, je však základným prejavom slušnosti ich o tom informovať. Na rekonštrukcie, hluk a špinu sú susedia citlivý, a slušným oznámením predídete zbytočným konfliktom, niekedy aj udaniam. Stavebné úrady sa zaoberajú aj tými anonymnými. V ňom je slušnou formou napísané, že v bytovke bude prebiehať rekonštrukcia, a tiež ospravedlnenie za zvýšený hluk a prach. Ďalej je v ňom uvedený termín
    plánovaného začatia a ukončenia prác.

    Čítaj viac
    http://www.inoves.sk/-pred-zacatim-prace

    Ak máš všetky náležité doklady, môžeš mať pekne, krásne a poriadne hlboko v análnom otvore všetkých susedov.
    Svoje si si splnila, zvyšok nerieš.
    Patričné papiere predkladáš len v prípade bonzu polícii alebo stavebnému úradu.


    Susedovci majú trt právo niečo povoľovať alebo schvaľovať.

    Kto je oprávnený vidieť potvrdenie k ohlas. poivnn. a statický posudok k rekonštrukcii?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.