Zavrieť

Porady

Poberateľ starobného dôchodku a prenájom bytu

1) Poberateľ dôchodku prenajímal celý rok 2016 byt, avšak na DÚ si vybavil DIČ iba vo februári (január nestihol). Celkové príjmy (vrátane I.) má 2458,- €. Do DP B si má ako príjem teda zahrnúť aj január, i keď DIČ vtedy nemal?
2) V prípade, ak uvedie príjem aj z januára, do DP ako príjem uvedie 2458-500=1958,- €?
3) Ktoré z uvedených si môže uplatniť ako výdavok? - nakoľko ide o družstevný byt, na družstvo zaplatil spolu 909,- €. Okrem toho preukázateľne (preukazuje výpisom z BÚ) zaplatil za el., resp. plyn 199,87 (dvakrát neodišla platba z účtu, ale zaplatil z iného účtu - o tom nemá doklad, preto dve platby asi nemôže dať do výdavkov?). Za popl. RTVS preukázateľne zaplatil 27,84 € (taktiež nemá potvrdenie o dvoch platbách).

4) Môže si výdavky uplatniť iba pomerom z celkových príjmov (2458-500):2458 alebo všetky preukázateľné výdavky?
5) Suma starobného dôchodku (má ho priznaný k 1.1.2016) je 4751,- €. Dôchodca vypĺňa DP B, VI. odd (11.r.). NČZD 3803,33 si môže uplatniť na r. 73 alebo nie?
Ďakujem pekne za pomoc
Naposledy upravil SzabM : 20.02.17 at 05:58
ivka70 a aka je otazka?
SzabM 1) Poberateľ dôchodku prenajímal celý rok 2016 byt, avšak na DÚ si vybavil DIČ iba vo februári (január nestihol). Celkové príjmy (vrátane I.) má 2458,- €. Do DP B si má ako príjem teda zahrnúť aj január, i keď DIČ vtedy nemal?
2) V prípade, ak uvedie príjem aj z januára, do DP ako príjem uvedie 2458-500=1958,- €?
3) Ktoré z uvedených si môže uplatniť ako výdavok? - nakoľko ide o družstevný byt, na družstvo zaplatil spolu 909,- €. Okrem toho preukázateľne (preukazuje výpisom z BÚ) zaplatil za el., resp. plyn 199,87 (dvakrát neodišla platba z účtu, ale zaplatil z iného účtu - o tom nemá doklad, preto dve platby asi nemôže dať do výdavkov?). Za popl. RTVS preukázateľne zaplatil 27,84 € (taktiež nemá potvrdenie o dvoch platbách).

4) Môže si výdavky uplatniť iba pomerom z celkových príjmov (2458-500):2458 alebo všetky preukázateľné výdavky?
5) Suma starobného dôchodku (má ho priznaný k 1.1.2016) je 4751,- €. Dôchodca vypĺňa DP B, VI. odd (11.r.). NČZD 3803,33 si môže uplatniť na r. 73 alebo nie?
Ďakujem pekne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Celoročný príjem, za neskorú registráciu mu DU môže udeliť sankciu

    2. Príjem znížený o 500€

    3. Preukázateľné výdavky, máš ešte dosť času vyžiadať si výpis z účtu, z ktorého si chýbajúce platby uhradil

    4. Výdavky prepočítavas koeficientom, ktorým si si krátil príjmy

    5. Prenájom bytu je pasívny príjem, aj keby si nebol poberateľom SD k 1.1.2016, nemáš nárok na uplatnenie NCZD
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SzabM Veronika, vidím že si mi odpísala, ale bohužiaľ nevidím Tvoj príspevok. Asi niečo robím zle!
    SzabM Poplatky za RTVS a nájomné platené
    družstvu taktiež môžu ísť do výdavkov?
    SzabM Napíšete mi prosím, či nájomné platené za družstevný byt a platby RTVS môžem zahrnúť do výdavkov v DP?
    veronikasad Z nájomného odpočítavas príspevok do fondu opráv.RTVS aj prip.kablovka áno.
    SzabM Ďakujem pekne, veľmi si mi pomohla. Už iba posledná otázka. Ak budem vypĺňať úvodnú stranu DP, uvediem od I. do XII., alebo od II. (odkedy si vybavil DIČ)?
    veronikasad Uvedies rok 2016. Iná kolónka tam ani nie je. Obdobie sa uvádza iba v účtovnej uzávierke a tu ty nepredkladas
    mareko Veronika, ako sa zohľadňuje preplatok/nedoplatok, ktorý bude známy až koncom mája po vyúčtovaní? Ďakujem pekne
    veronikasad Správne by si mala robiť DP až z toho vyúčtovania, teda oznámiť DU predĺženie lehoty na podanie DP a až potom podať DP. Lebo v priebehu roka platíš zálohové platby...
    SzabM Konečne mi dôchodca dodal chýbajúce doklady, takže už pracujem na tom. Ohľadom platieb nájomného na Bytové družstvo by som sa rada opýtala nasledovné: dôchodca platil o niečo vyššie mesačné platby, ako podľa výmeru mal platiť. Do výdavkov by som mu podľa mňa mala zahrnúť iba predpísané platby podľa výmeru znížené o fond opráv. Bude to správne?
    SzabM Viete mi prosím poradiť?
    veva125 podľa mňa reálne platby, ale ako píše Veronikasad - počkať na vyúčtovanie, až tam sa ukážu náklady za rok 2016 (a budú v ňom započítané reálne platby, nie predpísané)
    SzabM Rozhodla som sa tak, že radšej teraz podám DP, do výdavkov zahrniem iba predpísané a nie reálne platené platby nájomného - bude to bližšie k pravde. Po vyúčtovaní - ak bude väčší rozdiel, podáme dodatočné DP. Inak ďakujem pekne všetkým, ktorí ste mi svojimi radami veľmi pomohli!
    SzabM Avšak ešte niečo ma napadlo v súvislosti s touto situáciou. Ak dôchodca dostane späť z nájomného, podľa dohody s podnájomníkmi im preplatok vráti. Ako potom spravodlivo postupovať v súvislosti so zdanením? Asi by bolo najčistejšie, ak by budúci mesiac platili o sumu preplatku nižšie nájomné - tak by to bolo asi najelegantnejšie vyriešené.
      zbaliť

    Poberateľ starobného dôchodku a prenájom bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.