Zavrieť

Porady

Aký je postup účtovania a čerpania soc. fondu?

Prosím Vás, o SF som ešte nikdy neúčtovala, ani sme so SF nikdy nečerpali. Rada by som si na základe predch. témy zhrnula postup účtovania a Vás prosím o kontrolu. Takže:
1. V Olympe (mzdový softvér) mám tvorený SF vo výške cca. 17 eur.
- Zaevidujem to do evidencie SF a v PD zaúčtujem k 31.12.2016 ako VOZD - Tvorba SF. Je to všetko pokiaľ ho nečerpeme? Môžeme ho účtovať do VOZD, ak ho zamestnávateľ neplánuje čerpať?

2. SZČO má v Olympe vytvorený SF za 5 rokov dozadu, avšak nikdy o ňom neúčtoval, ani ho nečerpal. Dá sa s týmto niečo robiť? Môžem spočítať SF za všetky roky a zaúčtovať do PD a zaevidovať do SF? Alebo tak môžem urobiť už len so SF z r. 2016.
Srdečná vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1. Áno, je to zákonná tvorba S:F:
    2. Dá, spočítaj predch, roky a potom už zaúčtuješ podľa toho, či to bude alebo nebude významná suma.
    R,. 2016 ešte stále môžeš zaúčtovať, samozrejme, ak už nie je DP podané.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem Tweety. A aká je to významná suma? Napr. v mojom prípade mám živnostníka, ktorý má len jedného zamestnanca na PZ s minim. mzdou. Takže tam je SF tvorený v priemere nejakých 25 eur ročne. Mám, resp. musím o tom vôbec účtovať? Čo v prípade, ak to nechám tak?
    Áno, viem, že r. 2016 ešte môžem účtovať a práve do r. 2016 som chcela zaúčtovať u tohto živnostníka aj SF z min. rokov. Srdečná vďaka Ti.
    Tweety Musíš tvoriť S.F., vyplýva to zo zákona. 25 eur isto nie je významná suma.
    mondes Áno, ja ho tvorím. Ale len v mzdovom programe a vôbec ho neevidujem do SF, ani neúčtujem o tvorbe. Musí sa to? Vďaka.
    Tweety To, že ho máš niekde vygenerovaný to je ok, ale nemáš ho v účtovníctve.
    mondes A práve to ma zaujíma. Či musím o ňom účtovať, ak zamestnávateľ ho neplánuje čerpať. Tvoriť musím, to viem. Ďakujem Ti veľmi pekne.
      zbaliť

    Aký je postup účtovania a čerpania soc. fondu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.