Zavrieť

Porady

Možno zrezať vrchol ihličnatých stromov ak sú pod elektrickým vedením bez povolenia

Dobrý deň na záhrade mi rastú dva ihličnany a sú rovno pod drótmi elektrického vedenia. Chcel by som ich zrezať asi tak 3/4 výške. Potrebujem na to povolenie
vicktor Ake su stare, vysoke, hrube?
Predpokladam ze zrezat budes moct bez akehokolvek obmedzenia.
Predpokladam, ze zahrada je pri dome, stromy 5-8 metrove a elektrina "normalna" dedinska, nejedna sa o stare vysoke stromy pod vysokym napatim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Ak by si túto otázku položil elektrikárom, tak by ti odpovedali, že musíš zrezať tak, aby stromy neprekážali elektrickému vedeniu.
    Už dávnejšie si mal stromy "vychovávať" v raste tak, aby neohrozovali káble. Podľa mňa, môžeš zrezať v 1/2 výšky, lebo ihličnan bude rásť naďalej do výšky a o pár rokov budeš riešiť ten istý problém, ako dnes.
    Neviem o aký ihličnan sa jedná, ale kľudne môžeš výške prispôsobiť aj šírku stromov. Dva roky budú síce vyzerať "čudne", ale časom sa strom dá do prijateľnej podoby.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    majiteľ stromov a kríkov je povinný zrezávať konáre do takej výšky, aby nezasahovali do elektrického vedenia, tu sa nejedná o vypílenie stromu, ale jeho úpravu

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zákon 198/2014 hovorí :


    Súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty v zastavanom území obce s výmerou do 10 m2 a za hranicami zastavaného územia obce s výmerou do 20 m2,
    b) pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu,
    c) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v záhradách 76a) a záhradkárskych osadách,
    d) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody 77) na majetku,
    e) ak oprávnenie alebo povinnosť výrubu vyplýva z osobitných predpisov, 78)

    --------------------------------

    Doporučujem pozrieť sa tiež na § 47 odst. 1.
    Naposledy upravil buchač : 09.03.17 at 20:48
    buchač Zasa sa budem opakovať, ale čo by som ja nespravil pre blaho hodnotiacich (dilinov)...

    Ja viem, zákony sú nie vždy dokonalé, ale čo ja už s tým urobím ?
    Asi nič...a podobne je to aj s rozumovým potencionálom poniektorých hodnotiteľov.

    Možno zrezať vrchol ihličnatých stromov ak sú pod elektrickým vedením bez povolenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.