Zavrieť

Porady

Zaradenie dlhodobého majetku a odpisy

Dobrý deň,

Mám malú živnosť a chcel by som zaradiť majetok do DHM.
Napr.: kúpim si nejaký prístroj v hodnote 500-1000 eur a doba použiteľnosti je viac ako jeden rok. Považuje sa za pravý DHM vec v hodnote až nad 1700 eur?

Môžem prístroj v hodnote 500 eur zaradiť do DHM podľa odpisovej skupiny napr. na 4 roky a používať naň daňové odpisy, ktoré mi vypočíta program? Bude to v poriadku keď mi tieto odpisy znížia základ dane v danom roku?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, HM je majetok v OC vyššej ako 1700 €. Takže prístroj v hodnote 500 zaúčtuješ priamo ako VOZD, spotreba zásob a vedieš v evidencii DHM.
    toxiphobia Ďakujem za odpoveď.

    Pre upresnenie - základ dane mi ovplyvní to zaúčtovanie prístroja do VOZD? Nie teda odpisy? Kebyže je majetok v OC vyššej ako 1700 € tak by sa to zaúčtovalo ako výdavky neovplyvňujúce základ dane - nákup DM a základ dane by bol podľa daňových odpisov za ten účtovný rok?

    Teda v tomto prípade mám po zaúčtovaní zaradiť majetok na kartu DM a spôsob daňového odpisovanie použiť - Neodpisovať?
    Tweety Áno tak, priamo pri obstaraní VOZD a u ž len evidovať.

    Zaradenie dlhodobého majetku a odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.