Zavrieť

Porady

platba gastro lístkami

Prajem príjemný vecer .
Mám otázku: ako sa v PÚ konkrétne v Omege zaúčtuje nákup tovaru za ktorý sa platí kombinovane t.j. gastro lístkami a hotovosťou? Sme reštaurácia a majitelia používajú časť prijatých gastráčov v tržbe na nákupy surovín pre kuchyňu, zvyšok vrátia stravovacím spoločnostiam.
Prosím skúsených poraďákov o pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pasta
    Prajem príjemný vecer .
    Mám otázku: ako sa v PÚ konkrétne v Omege zaúčtuje nákup tovaru za ktorý sa platí kombinovane t.j. gastro lístkami a hotovosťou? Sme reštaurácia a majitelia používajú časť prijatých gastráčov v tržbe na nákupy surovín pre kuchyňu, zvyšok vrátia stravovacím spoločnostiam.
    Prosím skúsených poraďákov o pomoc.
    Ak prijímate ako reštaurácia stravné poukážky, určite máte uzatvorenú zmluvu so stravovacími spoločnosťami. Tieto stravné lístky nemôžete používať na nákup tovaru a materiálu do kuchyne, ale musíte ich vrátiť týmto spoločnostiam, kde platíte províziu z prijatých poukážok. Nakupovať môžete len za korunky a to buď v hotovosti, alebo bezhotovostným stykom. Opakujem, v žiadnom prípade nenakupuješ za prijaté stravné poukážky!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pasta
    A čo mi navrhuješ urobiť s takýmito účtami? Mám ich už niekoľko.
    No, vieš ako sa hovorí, neskoro biť ..., keď je pokakaná!
    Napadá ma len toto:
    zaúčtovať ako pohľadávku za stravnú poukážku voči konkrétnemu zamestnancovi, teda tomu, čo bol nakupovať, prípadne tebe, z pokladnice urobiť výdaj na pokl. doklad - napr. 500,- Sk je celý nákup, 100,- Sk z toho je platba poukážkami, vypíš doklad na 400,- Sk, ale rozkontuj :
    MD 112(132,501), MD 343/ D 211 500,-
    D 211 = 400,-, D 335/A 100,-, ale najskôr si zaúčtuj stravné poukážky podľa jednotlivých spoločností ID :
    MD 335/A / D 315/A ( prípadne 378/A, podľa toho, ako účtuješ poukážky z ERP) a zdôvodni v tom, že pracovník Ferko Mrkvička zavinil, že sa stravné poukážky neodovzdali spoločnostiam, ale on za ne nakúpil suroviny, tovar...

    Teraz ma napadlo len toto.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to vidno na dokladoch, že ste zaplatili za nákup gastrolístkami?
    Ak áno, nič sa nedá robiť, treba to zaúčtovať. Na gastro lístky, kedže je to z účtovného hľadiska rovnocenné platidlo, môžeš mať analytiku na 211 a budeš míňať odtial.
    Teda 211.7(gastro) / 261
    321 / 211.7
    ale je to divné, naozaj by ste ich mali vracať podľa zmlvy.
    Myslím však, že vyslovene protizákonné to nie je. Gastrospoločnosť sa zmluvne zaväzuje, že gastrolístky prevezme a preplatí. Ale nie je stanovené, že ich nemôžete posunúť inému záujemcovi.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    KEJKA
    to vidno na dokladoch, že ste zaplatili za nákup gastrolístkami?
    Ak áno, nič sa nedá robiť, treba to zaúčtovať. Na gastro lístky, kedže je to z účtovného hľadiska rovnocenné platidlo, môžeš mať analytiku na 211 a budeš míňať odtial.
    Teda 211.7(gastro) / 261
    321 / 211.7
    ale je to divné, naozaj by ste ich mali vracať podľa zmlvy.
    Myslím však, že vyslovene protizákonné to nie je. Gastrospoločnosť sa zmluvne zaväzuje, že gastrolístky prevezme a preplatí. Ale nie je stanovené, že ich nemôžete posunúť inému záujemcovi.
    Kejka,
    mala som kontrolu, a našli mi 2 doklady, kde platba bola aj gastro lístkami aj korunami. Vyradili mi to z DD, ešte že sa jednalo o malú sumu, celé to bolo cca 500,- Sk, takže sa až taká galiba nestala. Aj také sa stáva! Vraj to je pohľadávka a nie platidlo a sme povinní podľa zmluvy platiť províziu
    z prijatej tržby, tak mi bolo povedané.

    Pasta je offline (nepripojený) Pasta

    Pasta
    Na účtoch je to napísané, že platba stravnými lístkami.
    Nahoršie je, že to začali robiť živelne a neinformovali ma.
    Inak za rada ďakujem, pôjdem podľa nich.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ondrejvla
    Kejka,
    mala som kontrolu, a našli mi 2 doklady, kde platba bola aj gastro lístkami aj korunami. Vyradili mi to z DD, ešte že sa jednalo o malú sumu, celé to bolo cca 500,- Sk, takže sa až taká galiba nestala. Aj také sa stáva! Vraj to je pohľadávka a nie platidlo a sme povinní podľa zmluvy platiť províziu
    z prijatej tržby, tak mi bolo povedané.
    hej, to som ale nevedela. Ale aj tak, spýtala by om sa podľa akého zákona postupujú, netuším, že by to tak exaktne bolo zakázané.

    platba gastro lístkami

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.