Zavrieť

Porady

Živnosť a súkromný účet (aj súkromné príjmy a platby) -

Spôsobil som si nasledovný problém: Pred vyše rokom som si založil živnosť (aj s príspevkom od úradu práce) a ako svoj podnikateľský účet som uviedol svoj jediný - súkromný s tým, že ho zmením časom, keď sa podnikanie rozbehne. Medzičasom som sa však aj riadne zamestnal a mzdu som si nechal poskytovať na rovnaký účet (a tiež som ho normálne aktívne využíval na bežný život). V rámci podnikania som za ten rok vystavil len 4 faktúry a účet som si zmenil až potom.

Prosím poraďte, čo mi za tento zmätok hrozí a ako z neho vykorčuľovať bez nutnosti siahnuť si na živoť. Ďakujem pekne!
3 komentárov     zbaliť
kn-alka o čom točíš? nie je žiadny problém, že máš jeden účet - žiadny zákon ti neprikazuje zakladať zvlášť účty.

Vedieš JÚ, PÚ, daňovú evidenciu, alebo paušál?
mikulasgg Ďakujem za reakciu, vediem JÚ - ale len k tým pár reálnym faktúram. Na iných stránkach som sa dočítal, že keď je môj súkromný účet používaný ako podnikateľský, účtovať treba všetky transakcie (aj súkromné, a je ich dosť) a celý účet je k dispozícií daňovej kontrole, tak som sa preľakol, že napr. súkromných x eur od kamaráta sa bude považovať za príjem z podnikania a pod. Mám teda zbytočné obavy? Ospravedlňujem sa ak pôsobím zmätene - mám fakt nulové podnikateľské skúsenosti.
kn-alka ja v JÚ, ak mám takýto prípad (veľa súkromných platieb) zaúčtujem pohyby týkajúce sa podnikania a ostatné jednou sumou na osobnú spotrebu

Iný príjem - od kamarátov budeš vysvetlovať daňovej kontrole, ak nejaká niekedy bude.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Živnosť a súkromný účet (aj súkromné príjmy a platby) -

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.