Zavrieť

Porady

Živnosť na Slovensku a práca v zahraničí

Dobrý deň,
viete mi poradiť či môžem mať živnosť na Slovensku a zároveň pracovať v zahraničí?

Už viac ako 3 roky pracujem vo Veľkej Británií ako zamestnanec firmy.

V tomto roku by som si chcel navyše na Slovensku otvoriť živnosť. Jednalo by sa o prenájom nehnuteľnosti, s tým že by som naďalej ostal pracovať vo Veľkej Británií.

Aké povinnosti mi z toho vyplynú? Resp. v akej ktorej krajine budem platiť sociálne, zdravotné odvody, dane, atď?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    najskôr ujasnenie chceš sa registrovať na DÚ - príjem z prenájmu nehnuteľnosti, alebo skutočne si chceš založiť živnosť na prenájom nehnuteľnosti - v prvom prípade sa nerieši status zamedzenia dvojitého platenia sociálneho zabezpečenia, v druhom prípade by išlo o určenie legislatívy prostredníctvom formuláru PD A1
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie ešte doplním, keďže si zc firmy, tak bude určená legislatíva UK, čiže v druhom prípade sa ( živnosť SK ) príjmy spočítajú a odvody a daň sa platí v UK zo všetkých ( celosvetových ) príjmov
    palo32 Vysvetlím to podrobnejšie:

    V UK žijem a pracujem už dlhodobo, a ešte tu ostanem pracovať niekoľko rokov. Samozrejme platím odvody (anglické National Insurance) + daň z príjmu (Income Tax).

    Na Slovensku si chcem založiť živnosť aby som mohol prenajímať ubytovacie zariadenie - malý apartmánový dom v Nízkych Tatrách.
    hanelie takže založiť živnosť a súčasne požiadať príslušnú SP o určenie legislatívy v krajine kde máš trvalý pobyt resp stredisko záujmov - čiže rodinné zázemie ap.
      zbaliť

    Živnosť na Slovensku a práca v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.