Zavrieť

Porady

Môže nový majiteľ prísť o nehnuteľnosť, ak má predošlý majiteľ dlhy?

Dobry den,
Manzel a ja mame zaujem o kupu chaty pri Brezne. Advokat ktoreho sme sa pytali co mame brat do uvahy pri kupe nam povedal, ze aj ked si pravne nadobudneme nehnutelnost , ked v buducnosti sa zisti ze predchadzajuci majitel ma nejake dlhy, nehnutelnost nam mozu odobrat. Obaja zijeme na Novom Zealande a teraz sme trosku nervozni ze o chatu mozeme prist velmi lahko.
Vedeli by Ste nam poradit Ci je to pravda a ako sa mozeme tomu vyhnut???

Dakujeme
Henrieta a Bruce
Naposledy upravil Dav : 12.05.17 at 02:18
4 komentárov     zbaliť
misoft Je rozdiel mať dlhy a rozdiel mať exekúciu. Pokiaľ nebola na nehnuteľnosť ešte uvalená exekúcia - je teda právne čistá. Pokiaľ sa odkúpi, peniaze sa prevedú predajcovi a nehnuteľnosť patrí kupcovi.
Ak sa v budúcnosti zistí, že mal dlhy - to je iné - dôležité je vedieť, či na nehnuteľnosť nie je uvalená nejaká pohľadávka, exekúcia, alebo ťarcha. Pokiaľ nie - neskoršie zistenie dlhov u predajcu na toto nebude mať vplyv.

Právnik by nemal tliachať takéto somariny - ak vás zastupuje a berie za to palmáre - nech sa stará a zisťuje právny stav, či nehnuteľnosť nie je zaťažená, či predajca nechce nehnuteľnosť predať účelovo (lebo v tom prípade by KPZ bola neplatná) - to je povinnosťou právneho zástupcu a nie strašenie.
HenrietaBruce Dakujem velmi pekne za promptnu odpoved. Ked dobre chapem tak pravnik by mal byt schpny zistit ci na nehnutelnost je uvalena tarcha, pohladavky alebo exekucia. Ked toto vestko je v poriadku, nemali by sme sa bat ze o nehnutelnost prideme.

Znovu Dakujem

Henrieta & bruce
buchač Advokát je odkiaľ ?
Zo Slovenska alebo NZ ?

Ja by som aj povedal, že advokát je z NZ...
vicktor dost daleko na dochadzanie na vikendy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Existujú odporovateľné právne úkony v občianskom zákonníku § 42a a 42b. Znamená to asi toľko, že keď má dlhy a zbaví sa majetku, veriteľ by to do troch rokov mohol odporovať - napadnúť, že prevod neplatí.
    Môže sa to stať v dvoch prípadoch:
    - že nadobúdateľ o tom vedel, teda že ide o prevod s úmyslom ukrátiť veriteľa
    - že ide o osoby blízke, kde sa tá vedomosť predpokladá.

    Odporovateľné právne úkony
    § 42a
    (1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi z jeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený.
    (2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.

    celé si to pozri tu
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20160701
    Naposledy upravil Mária27 : 12.05.17 at 16:32
    rudolf83 Lenže v tomto prípade je záujem na uzatvorení reálnej kúpnej zmluvy, nie fiktívnej. Ak kúpna cena bude primeraná a zároveň uhradená predávajúcemu, tak sa nemôže jednať o odporovací právny úkon. Pri odporovacom pr. úkone musí dôjsť k ukráteniu veriteľa, čo sa pri transformácii majetku chata na peniaze pri kúpnej zmluve za cenu obvyklú stať nemôže.

    Záložné práva k nehnuteľnostiam sú evidované na LV.
    Slovenská komora exekútorov vedie register exekúcií. Každý si môže preveriť po zaregistrovaní exekúcie inej osoby (alebo aj svoje) na stránke.

    https://cre.sk/CRE-portal/default.as...ookieSupport=1

    Exekučné záložné právo možno zriadiť len nehnuteľnosť vo vlastníctve povinného. Čiže existujúca exekúcia bez zriadeného záložného práva nemusí byť v zásade problém, ak nedôjde k zriadeniu záložného práva skôr ako k prevodu vlastníckeho práva. Oveľa dôležitejšie pre kupujúceho ako samotná existencia exekúcie predávajúceho by mala byť výška pohľadávky vymáhaná v exekúcii. Ak sa jedná o malú pohľadávku, tak v takom prípade by sa jej dlžník zbavil - uhradením dlhu súdnemu exekútorovi.
    PS: to je aj klasická schéma pri predaji, keď je predávajúci v exekúcii. V kúpnej zmluve sa dá nastaviť, že časť kúpnej ceny nebude vyplatená povinnému priamo, alebo pôjde na účet súdneho exekútora za účelom vyplatenia exekúcie.
    Mária27 Opravila som slovo exekútor na veriteľ. V čase predaja nemusí ešte ísť o exekúciu, len o dlhy.

    Môže nový majiteľ prísť o nehnuteľnosť, ak má predošlý majiteľ dlhy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.