Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely v priebehu roka

Ahojte, prosím o radu.
Firma oznámila DU, ze kurzové rozdiely z prepoctu k 31.12 nebude zahrnovat do ZD.
V priebehu roka dochadza k úhrade - kurzový rozdiel vyčíslim k povodnému kurzu a nie ku kurzu k 31.12.
Ale neviem ako mám v učte zrušiť kurzy evidované k 31.12.
Teraz mi po zaúctovaní úhrady, vyčíslení kurzového rozdielu k pôvodnému kurzu ostáva rozdiel na faktúre z kurzu k 31.12.
ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    4326
    Ahojte, prosím o radu.
    Firma oznámila DU, ze kurzové rozdiely z prepoctu k 31.12 nebude zahrnovat do ZD.
    V priebehu roka dochadza k úhrade - kurzový rozdiel vyčíslim k povodnému kurzu a nie ku kurzu k 31.12.
    Ale neviem ako mám v učte zrušiť kurzy evidované k 31.12.
    Teraz mi po zaúctovaní úhrady, vyčíslení kurzového rozdielu k pôvodnému kurzu ostáva rozdiel na faktúre z kurzu k 31.12.
    ďakujem za pomoc.
    jednoducho odúčtuj koncoročný kurzový rozdiel opačným zápisom ako si ho mala zaúčtovaný k 31.12. A daj to na nedaňové náklady alebo výnosy, keď už ste sa tak rozhodli, že to nebudete zahrňovať do základu dane.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Ahoj, skúsim.
    Podľa mňa, aj to že si daňovo neuplatňujete kurzové rozdiely nemá nič spoločné s účto. Podľa zákona o účtovníctve si povinná prekurzovať pohľadávky a záväzky k 31.12. Ak ich nemáš daňovo uznané, tak si ich pripočítaš k základu dane. Ak dôjde k úhrade FA na ďalší rok, do účtovných KR Ti vojdu len tie k 31.12 minulého roka, ale do daňových aj tie z minulého aj tie z tohto. Inak - z tohto roka ich máš normálne daňovo uznané a tie z minulého roka (ktoré si rok predtým dala ako pripočítateľnú položku) si dáš teraz ako odpočitateľnú položku.

    Praktickejšie : k 31.12.06 si účtovné KR z neuhradených FA za rok 2006 ako pripočitateľnú položku a účtovné KR z roka 2005 k 31.12. u faktúr uhradených počas roka 2006 ako odpočitateľnú položku.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    JanaSys ešte sa chcem opytat: v priebehu roka 2006 ak dôjde k úhrade počítam KR k pôvodnému kurzu alebo ku kurzu k 31.12.2005?
    Ďakujem

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    nie som Jana, ale vždy pri úhrade počítaš KR k pôvodnému kurzu a KR k 31.12. odúčtuješ

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    4326
    JanaSys ešte sa chcem opytat: v priebehu roka 2006 ak dôjde k úhrade počítam KR k pôvodnému kurzu alebo ku kurzu k 31.12.2005?
    Ďakujem
    V účtovníctve k 31.12.2005.
    Niekto to ale vážne robí tak, že tie KR k 31.12. vystornuje a potom zaúčtuje KR k pôvodnému kurzu faktúry. (Výsledkom musí byť ale aj tak kurz k 31.12. minulého roka). Záleží totiž od programu, čo dokáže.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    No takže teraz tu mám dva rozdielne názory. Môj soft robí tak, že kurzový rozdiel ráta k pôvodnému kurzu. Zdá sa mi logickejšie urobiť kurzový rozdiel k pôvodnému kurzu a tie k 31.12.2005 stornovať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    4326
    Ahojte, prosím o radu.
    Firma oznámila DU, ze kurzové rozdiely z prepoctu k 31.12 nebude zahrnovat do ZD.
    V priebehu roka dochadza k úhrade - kurzový rozdiel vyčíslim k povodnému kurzu a nie ku kurzu k 31.12.
    Ale neviem ako mám v učte zrušiť kurzy evidované k 31.12.
    Teraz mi po zaúctovaní úhrady, vyčíslení kurzového rozdielu k pôvodnému kurzu ostáva rozdiel na faktúre z kurzu k 31.12.
    ďakujem za pomoc.
    Ešte k pôvodnej otázke treba upresniť dátum oznámenia. Lebo ak oznámenie platí len od r. 2006, tak v roku 2005 KR boli uplatnené aj daňovo. Preto na staré pohľadávky a záväzky treba prihliadať tak, že KR z pôvodného ocenenia k 31.12.2005 je vysporiadaný aj daňovo, počítať sa môže KR vypočítaný k oceneniu 31.12.2005 a dňom úhrady. Ako to vyriešiť technicky - to je záležitosť softu.
    Len prepočet pohľadávok z roku 2006 bude nedaňový KR a zo starších ak by zostali neuhradené aj k 31:12.2006, by sa musel nedaňovo vyčísiť KR len od 31.12.2005 k 31.12.2006.
    Obdobne je to so záväzkami.
    =================
    Tým som chcela naznačiť, že pri zmene rozhodnutia firmy zahrnovať KR do ZD vzniká problém to správne vysporiadať.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Oznámenie bolo dáne na DÚ v roku 2005 a pokiaľ firma nerozhodne o zahrňovaní KR do základu dane, tak platí stále nezahrňovanie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    4326
    Oznámenie bolo dáne na DÚ v roku 2005 a pokiaľ firma nerozhodne o zahrňovaní KR do základu dane, tak platí stále nezahrňovanie.
    čiže predtým zahrňovala do ZD a na základe oznámenia v roku 2006 nezahrnie. Platí teda môj príspevok vyššie a problémy súvisiace so zmenou treba korektne vyriešiť.
    Najjednoduchšie by bolo, keby neuhradené zostali pohľadávky a zäväzky len z roku 2006.....

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Neviem či sme sa pochopili - kurzové rozdiely boli daňovo neuzané aj v roku 2005. Bolo podané jedno oznámenie, ktoré nebolo zrušené.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nuž áno, s tými oznámeniami to bolo dosť komplikované, vždy sa dáva do konca roka na ďalšie obdobie, ak sa nemýlim. Ale tuším práve v decembri 2005 bola výnimka, že sa dávalo jedno aj spätne, ale nie som si istá.
    Takže ak ste nezahnuli KR ani v roku 2005, tak treba pri úhrade dať KR podľa historickej ceny na daňovo uznané, a ten KR z prepočtu k 31.12.2005 dať na nedaňovú analytiku opačne - teda ak k 31.12.2005 to bola nedaňová 563, tak teraz to bude rovnaká suma, ale nedaňová 663.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    KEJKA ja mám informácie od môjho správcu dane, že stačí jedno oznámenie a netreba dávať každý rok. Iba ak sa rozhodnem zmeniť svoje rozhodnutie o nezhrňovaní KR do základu dane, je potrebné to oznámiť DU.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    4326
    KEJKA ja mám informácie od môjho správcu dane, že stačí jedno oznámenie a netreba dávať každý rok. Iba ak sa rozhodnem zmeniť svoje rozhodnutie o nezhrňovaní KR do základu dane, je potrebné to oznámiť DU.
    ved neriešime, či a ako treba oznamovať, ale čo s KR....
    ja som len potrebovala ujasniť, či ste zmenili rozhodnutie, alebo to je tak od začiatku. Z pôvodnej otázky to nebolo jasné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.