Zavrieť

Porady

Choroba na listoch rajčín až po zoschnutie celej rastliny

Ahojte, chcem sa poradiť či ste sa nestretli s chorobou rajčín ktorá začína s uschnutím spodných listov najprv sa krútia a zoschnú postupne to prechádza na celú rastlinu až po vrch (vidieť vrchné listy ako vednú a následne uschne úplne celá rastlina.) Sadíme rajčiny rovnako každý rok. Už sa mi to stalo , ale len pri odrode býčie srdce. Ostatné zvykli byť v poriadku. Tento rok mi už uschlo 5 rastlín rôzne odrody aj cherry 1 rastlina a vyzerá že začínajú na spodku schnúť aj ďalšie. Neviete poradiť čo s tým. Do 2 týždňov uschne celá rastlina.
Naposledy upravil evaoberon : 07.07.17 at 11:38 Dôvod: pridanie obrazku
20170707_110955.jpg  
20170707_110909.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Zvinovanie spodných listov rajčiakov považujú mnohí záhradkári za vírusovú chorobu. V skutočnosti však ide o reakciu rastlín na poveternostné podmienky, predovšetkým na vysoké teploty a suchý vzduch..

    ..nakoľko - aspoň u nás poriadne nepršalo asi 2 mesiace, tak niet sa čo diviť
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Ani u nas (okrem cyrilo-metodskej burky), ale niektore rajciny vyzeraju v pohode, ine su uschnute - rozdielne odrody.
    evaoberon No my sme ich polievali každý deň keď bolo sucho a tak neviem či to nemôže byť preto že či nie až priveľmi. Tak teraz neviem či polievať alebo nepolievať, alebo ich nechať tak. Teraz našťastie pršalo tak to neriešim. Len som myslela či to nie je nejaká choroba že sa mi to prenesie na všetky. Úplne som z toho nešťastná lebo na rajčiny sa teším zo záhrady asi najviac a takto hynú.
    evuš Záleží aj od odrody, ale tieto suchá toto môžu spôsobiť...polievanie s vodou a polievanie dažďom nie je to isté
    evaoberon Tak len dúfam že aspoň niektoré odrody to prežijú. Tento rok je naozaj pre záhradu náročný.
    vicktor evus: "polievanie s vodou a polievanie dažďom nie je to isté "
    sused ked este zil ma takto poucil: déšť je déšť
    evuš ..a mal úplnú pravdu
    pavol54 prestaň polievať každý deň
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    v prvom rade vsetky tie poskodene listy odstran.Ak je to nejaka plesen,nech sa nesiri dalej.
    Ja vzdy spodne listy na rajcinach vzdy preventivne odstranujem,aspon nechytaju vlhkost od zeme.

    Nemas vedla rajcin nasadene zemiaky? Ak ano, moze to byt plesen zemiakova.
    evaoberon mám pri nich cukiny a tie sú tento rok vydarené také ešte neboli , listy som akurát ostrihala tak uvidíme snáď aspoň niečo prežije.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    6. Správna zálievka je kritickým bodom pestovania paradajok. Príliš premokrená alebo príliš suchá pôda okolo paradajok ohrozuje zdravotný stav rastliny aj úrodu. Polievajte preto primerane podnebiu, počasiu a potrebám rastliny – tak, aby bola pôda vlhká. Vodu NIKDY nestriekajte na listy a plody, zalievajte len pôdu.
    https://www.poctivepotraviny.sk/maga...avod-par-tipov
    Najskôr pôjde o teplotný šok zo zalievania, alebo boli nepozornosťou poliate aj listy a preto odumierajú spodné, pretože sa pri polievaní na ne dostala voda. Následne už potom odumiera postupne celá rastlina.
    Naposledy upravil sosak : 08.07.17 at 06:58
    evaoberon Polievame len ku koreňu, ale asi to bude teplotný šok či už z tých horúčav čo boli a horúceho vzduchu alebo aj voda, tú máme zo studne. My ju necháme samozrejme najprv odstáť a prehriať tak že večer napustíme plnú vaňu v záhrade a polievame až druhý deň večer, ale napadlo ma 4 dni cez tie teplá sme boli preč a nepolievali sme my tak ktovie či nám to nepoliali hneď ako napustili vodu zo studne. No uvidíme.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Dobre by bolo napísať o aké odrody sa jedná, podľa môjho názoru sa jedná o vírusové ochorenie nové odrody sú testované na tolerantnosť k vírusovým ochoreniam, tie čo nevyhovujú nie sú schválené. Horšie je to pri starých odrodách kedy sa tieto testy nerobili. Potom stačí výskyt na jednom. Vzhľadom na horúčavy sa pleseň zemiaková ani iné druhy plesní nevyskytujú, pretože plesne(hubová choroba prenášaná spórami) okrem tepla potrebujú aj vzdušnú vlhkosť a vyskytujú sa naraz na celej rastline včetne plodu. Ale môžu chýbať alebo byť navyše niektoré stopové prvky keďže sa to šíri zospodu.

    Choroba na listoch rajčín až po zoschnutie celej rastliny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.