Zavrieť

Porady

Smrť zamestnanca

Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade smrti zamestnanca? §35 ZP hovorí o štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť túto sumu jeho manželke? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Verca26
    Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade smrti zamestnanca? §35 ZP hovorí o štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť túto sumu jeho manželke? Ďakujem.
    Prečítaj si pozorne Zákonník práce:
    Smrť zamestnanca
    (1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.


    Zamestnávateľ vyplatí mzdu, ktorá zamestnancovi prináleží. Nič sa tam nehovorí o tom, že by zamestnávateľ mal vyplatiť štvornásobk jeho priemerného mesačného zárobku.
    Ak by mal napríklad dostať nejakú mimoriadnu odmenu, tak do 4-násobku jeho priemerného mesačného zárobku by všetky tieto peniaze po jeho smrti zamestnávateľ vyplatil manželke.

    larysa je offline (nepripojený) larysa

    larysa
    Počula som niečo také, že keď zomrie manžel, tak jeho manželka by mala 1 rok dostávať jeho základnú mzdu? Je to pravda? A ak hej, tak aký je postup? Čo treba urobiť, aby tú mzdu dostávala?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    larysa Pozri príspevok
    Počula som niečo také, že keď zomrie manžel, tak jeho manželka by mala 1 rok dostávať jeho základnú mzdu? Je to pravda? A ak hej, tak aký je postup? Čo treba urobiť, aby tú mzdu dostávala?
    To akože "Jedna babka povedala"?

    Po smrti vdove prináleží vdovský dôchodok, ale to so zamestnávateľom nemá nič spoločné.

    larysa je offline (nepripojený) larysa

    larysa
    Nie, to žiadna babka nepovedala. Mojej krstnej mame zomrel manžel, dostáva vdovský dôchodok + sirotské pre deti. A ešte k tomu dostávala 1 jeden rok zo zamestnania jej manžela jeho základnú mzdu.
    Nikde v zákone som ale nič takéto nenašla, tak preto sa chcem poradiť, lebo potrebujem niekomu poradiť, kto sa ocitol v takejto situácii.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    larysa Pozri príspevok
    Nie, to žiadna babka nepovedala. Mojej krstnej mame zomrel manžel, dostáva vdovský dôchodok + sirotské pre deti. A ešte k tomu dostávala 1 jeden rok zo zamestnania jej manžela jeho základnú mzdu.
    Nikde v zákone som ale nič takéto nenašla, tak preto sa chcem poradiť, lebo potrebujem niekomu poradiť, kto sa ocitol v takejto situácii.
    Ten jej manžel nezomrel náhodou na následky pracovného úrazu?
    V opačnom prípade mal veľmi dobrého zamestnávateľa.
    Monika Kováčová
    možno ide o povolanie vojaka, baníka... v takýchto prípadoch je niečo také možné... záleží to však na kolektívnej zmluve... povinnosť zo zákona pre každého zamestnávateľa to určite nieje.

    larysa je offline (nepripojený) larysa

    larysa
    Nebol to pracovný úraz, zomrel v nemocnici - bola to skôr samovražda z psychickej choroby. Aj sa tomu čudujem, preto pátram, že ako to je možné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.