Zavrieť

Porady

Súkromné auto konateľa a PHM

Prosím Vás, ak konateľ na svojom vlastnom aute (nie je v majetku spoločnosti) jazdí aj služobne, vedie si knihu jázd, je v poriadku účtovať jednotlivé tankovania na 501 a na konci roka k 31.12. mu priznať základnú náhradu 0,83 EUR podľa najazdených km?
S takýmto účtovaním som sa stretla prvý krát, bola som v tom, že ak auto nie je v majetku, je potrebné robiť cesťáky a účtovať na 512, aj keď ide o konateľa a kniha jázd len na auto v majetku spoločnosti.
Vedel by sa mi prosím k tomu niekto vyjadriť?
Ďakujem pekne!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Môže si robiť knihu jázd aj na svoje MV ale to účtovanie na 501 nie je správne.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Eva99 Tiež si tak hovorím, že veď či jazdy preukáže knihou jázd alebo cesťákom by mohlo byť v podstate jedno, ale účtovať jednotlivé PHM na 512. Rovnako ako náhrady na konci roka.
    Len sa mi zdá čudné potom na konci roka prepočítavať nadspotrebu a rozdeľovať 512 na daňovo uznateľné a neuznateľné...
    Tweety O SMV sa nemôže účtovať tak, ako o MV v majetku.
    Eva99 Čo to znamená? Je teda predsa len potrebné robiť cesťáky a nie knihu jázd a uplatniť na 512 skutočne spotrebované PHM spolu s náhradami?
    Tweety ÁNo, PC- cesťáky,
    Eva99 Aha, ďakujem. Zmiatlo ma keď vyššie píšete, že kniha jázd je v poriadku... ;-) Vrátim to účtovníčke na opravu. Ešte raz vďaka a pekný deň!
    Tweety knihu jázd som myslela súkromnú, pozri aj tu
    http://www.danovecentrum.sk/clanok-z...-dc-7-2016.htm
    veronikasad Neuctujes o nákupe PHM, teda ani o skutočnej spotrebe PHM. V cestakoch si počíta

    Počet najazdených km x normovana spotreba x priemerná cena PHM v aktuálnom mesiaci
    Eva99 Ďakujem, ja som si aj tak myslela, ale pozerám švagrove účtovníctvo a tam mu to jeho účtovníčka účtuje vyššie uvedeným spôsobom. Ona si je istá, že je to tak v poriadku, tak som už aj ja zapochybovala, keďže je daňová poradkyňa...
    Tweety No nie je to v poriadku, ak to MV nie je v majetku živnostníka, spoločnosti.
    pavol54 ešte netreba zabudnúť na správne vypočítanú cestnú daň (presne DzMV)
      zbaliť

    Súkromné auto konateľa a PHM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.