Zavrieť

Porady

vodné a stočné

Dobrý deň,

prosím Vás, na ktorý účet sa účtuje vodné stočné...na účet 502 alebo 518?

ďakujem

potocka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Vodné a stočné ja osobne účtujem na 503

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    My účtujeme na 502. Ale treba rozlíšiť, či je voda používaná vo výrobnom procese - teda sú surovinou pre výrobu, alebo na zavlažovanie a na technologické účely. Vtedy na 503.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Palino
    My účtujeme na 502. Ale treba rozlíšiť, či je voda používaná vo výrobnom procese - teda sú surovinou pre výrobu, alebo na zavlažovanie a na technologické účely. Vtedy na 503.
    Keby voda bola surovinou pre výrobu tak by som to účtoval na 501 ako spotreba materialu ( viď výroba betónu, tvárnic, zámkovej dlažby). Na 502 by som to nedával ako spotreba energie. Skôr na tú 503 ako spotreba neskl.zásob. Veď tú vodu neskladuješ.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Nesúhlasím s účtovaním na účet 501. Nakoľko na výrobky by mali byť urobené kalkulácie a v nich by mala byť zahrnutá aj spotreba vody na 1 výrobok. Vo firme máme 1 vodomer a neviem si predstaviť rozpočítavanie vody na zavlažovanie záhrady a vody, ktorá vstupuje do výrobného procesu. Preto sa prikláňam k účtovaniu na účte 502.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Postupy účtovania § 64 ods. 2 a 3 hovoria:

    (2) Na účte 502 - Spotreba energie sa účtujú náklady, napríklad na vodu, paru, plyn a elektrickú energiu.
    (3) Na účte 503 - Spotreba ostatných neskladovateľných dodávok sa účtujú neskladovateľné nákupy.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith
    Vodné a stočné ja osobne účtujem na 503
    Podľa mňa stočné (a aj tzv. zrážková voda) určite nie na 50x. Ide v podstate o službu - o likvidáciu použitej (znečistenej) vody v ČOV resp. v kanalizačnej sieti vodárenského podniku, teda o službu materiálnej povahy. Podľa mňa jednoznačne na 518..

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrej_rv
    Podľa mňa stočné (a aj tzv. zrážková voda) určite nie na 50x. Ide v podstate o službu - o likvidáciu použitej (znečistenej) vody v ČOV resp. v kanalizačnej sieti vodárenského podniku, teda o službu materiálnej povahy. Podľa mňa jednoznačne na 518..
    Po prečítaní tohto príspevku som si skontroloval kam vlastne účtuje stočné. A je to tak ako andrej_rv uvádza, tiež na 518. Na 503 účtujem iba spotrebu vody. Ospravedlňujem sa za chybu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.