Zavrieť

Porady

Je vhodné dať hadicu-rúru na plyn do ochranky?

Dobrý deň

Idem ťahať novú hadicu rúru na plyn cez môj pozemok k môjmu domu cca 45 metrov zemi.

https://www.empiria.sk/e-shop/PE-rur...-m-n%C3%A1vin/

Je vhodné ju dať do chráničky ako je na tomto webe?

http://www.metagas.sk/produkt/drenaz...00-247748.html


https://www.nonstopstavebniny.sk/144...povrazkom.html

takéto niečo len to má prieme 10cm

Mám ju zadarmo tak či nevadí, že ju tam dám a nemusím zhánať piesok na zasyp.

Za akoukoľvek radu vopred ďakujem
Naposledy upravil banoo : 07.09.17 at 10:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Môj pohľad na vec: môžeš dať, ovšem - plynové vedenie, elektrické vedenie, vodovodný rad v chráničkách musí byť farebne označený, resp. chránička musí byť farebná - plynári majú farbu žltú. T.z. musela by to byť žltá chránička, alebo nad chráničkou cca 10cm nad natiahnuť farebný výstražný pás...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    banoo Ano použil by som nad chranickou výstražný pás.
    skor som chcel vedieť či potom nemusi byt obsyp chraničky pieskom....
    od 1 metra hlbky mám štrkovinu.
    misoft Pokiaľ som si všímal - piesok dávali pri voľne ložených plynových rúrach - ty však použiješ chráničku, čo by malo suplovať práve ten piesok.
    A ešte jedna vec - pri tej dĺžke 45m - musel by si v chráničke v pravidelných intervaloch urobiť prieduchy/otvory - pre prípad úniku plynu. Inak by sa mohol v chráničke hromadiť a na koncoch by mohol mať nebezpečnú koncentráciu. A aj preto, aby plynári pri hľadaní úniku mohli aspoň približne na tých 45m lokalizovať únik plynu.
    banoo No to mi nenapadlo s tým unikom plynu.
    chraničky su dlhe 6metrov. tak co keby som ich uplne nespojill ale nechal medzeru medzi nimi 20cm a tam by som obsypal hadicu pieskom...
    misoft Nemusíš prerušovať.... stačí v hornej časti otvor cca 1-2 cm - merná hmotnosť suchého vzduchu je 1,275 kg/m3, zemného plynu je 0,68 kg/m3 (ľahší ako vzduch) - takže by (v prípade úniku) prenikal týmito otvormi do zeme (a plynári by to potom zistili) - a stačí 1m rozostup - plyn hľadá najschodnejšiu cestu a takto by určili (pri tvojej dĺžke 45m na 2-3 metre približné miesto. Pri čuchačke (ako buchač v nákrese uviedol a je to aj podľa normy) by však pri tej vzdialenosti (45m) už bola v chráničke dosť vysoká (a možno i nebezpečná) koncentrácia, než by zistili únik.
    Najhoršie na tom pôvodnom (len čuchačka) je fakt, že chránička nikdy nie je dokonale rovná (resp. má vyrovnaný sklon) a v niektorých miestach by vznikali "plynové" kapsy.
    banoo takze ak som ta pochopil spravne tak nie je to moc bezpecne dat do chranicky aj kebyzee tam navrtam 2cm diery na kazdy 1 meter.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Na tieto záležitosti sú normy alebo technické pravidlá.
    https://www.asb.sk/tzb/vykurovanie/n...-pravidla-plyn
    1 – NTL distribučný plynovod, 2 – NTL prípojka, 3 – HUP umiestnený v skrinke na hranici pozemku, 4 – plot, 5 – domový plynovod v zemi v ochrannej rúrke, 6 – ochranná rúrka domového plynovodu v zemi, 7 – utesnená priechodka na priechod domového plynovodu obvodovým murivom, 8 – domový uzáver plynu, 9 – čuchačka na kontrolu tesnosti domového plynovodu v zemi, 10 – úsek domového plynovodu uložený v ochrannej rúrke s čuchačkou, 11 – otvorený koniec ochrannej rúrky

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    Ing. Ľubomír Janoška, misoft
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    0

    Je vhodné dať hadicu-rúru na plyn do ochranky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.