Zavrieť

Porady

Aké je rozhodujúce obdobie na výpočet starobného dôchodku?

Z koľkých posledných rokov ráta Sociálna poisťovňa dôchodok? Čítala som na jej stránke celý ten pokec o starobnom dôchodku, rozhodujúcich obdobiach, vymeriavacích základoch a podobne, ale jediné čo som z toho pochopila je, že človek musí byť aspoň 15 rokov nemocensky poistený, ale vymeriavacie základy sa berú za celú dobu poistenia. Ide mi o to, či treba doniesť do SP všetky zápočtové listy a potvrdenia o mzde od všetkých zamestnávateľov za príklad 45 rokov pracovania?

Ďakujem za každú radu.
ivka70 poisteny dochdkovo, nie nemocensky ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    VZ od roku 1984. Žiadne ZL netreba doniesť. Pozri si podmienky na stránke SP.
    http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pohľadaj doma v šuflíku tvoj individuálny výpis, ktorý si dostala - do roku 2003. ak chceš, môžeš si aj vyžiadať od SP - dostaneš celý - až doteraz.
    od roku 1984 sa vypočítava OMB
    a ešte doplním - že nemocenské poistenie nemá žiadny vplyv na dôchodok - to si sa hádam len pomýlila?
    LPEllis Áno :-D no ja osobne mám do dôchodku ďaleko, dostala som za úlohu zistiť od jedného klienta, ale osobne sa do toho moc nerozumiem. Čiže si majú vyžiadať výpis a budú vedieť
    Katy a R ak si vyžiadajú - dostanú výpis aj s výpočtom OMB - stačí mailom - viď stránka SP.
    A tak si aj overia, že šči náhodou im nejaké obdobie poistenia nechýba - ak áno, tak doplnia

    Aké je rozhodujúce obdobie na výpočet starobného dôchodku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.