Zavrieť

Porady

pausalne vydavky a odvody pri autorskych zmluvach

Tento mesiac som si zalozila zivnost. Budem fakturovat, ale aj pracovat na licencne zmluvy. Chapem to dobre, ze od tychto zmluv si budem moct odpocitat pausalne vydavky a odvody platit nebudem? Do juna som vsak bola student a tento rok som uzatvorila v marci Zmluvu o vytvoreni, pouzivani a sireni diela. V aprili som uzavrela Zmluvu o vytvoreni diela. Budem musiet platit odvody z tychto 2 zmluv? Mozem si pri nich uplatnit pausalne vydavky?
Naposledy upravil Michaela Beňová : 26.09.17 at 15:15
veronikasad To že si študent nemá na platenie odvodov žiadny vplyv, resp.len to, že preddavky do ZP nemusíš platiť z minimálneho vymeriavacieho základu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keďže máš viac druhov príjmov - a zjavne ti nie sú jasné ani základné veci - hádam by bolo dobre niekoho si na to nájsť??
    Aspoň takto - pozri zák o DzP - v § 6 nájdeš, že ako si máš tie tvoje príjmy zaradiť. toto je dôležité.
    A k odvodom - odvody sa platia z príjmov podľa odst 1 a 2 (tzv aktívne príjmy) ... z príjmov podľa odst 4 (pasívne príjmy) sa odvody neplatia .
    No a čo sa výdavkov týka - každá szčo si môže vybrať, že či bude viesť účtovníctvo, alebo daňovú evidenciu, alebo si uplatní výdavky % z príjmov.
    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...6M2O3ijohO_Uug
    Naposledy upravil Katy a R : 26.09.17 at 15:49
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Michaela Beňová Ďakujem. Chápem, že SZČO si môže vybrať, či chce si uplatniť pausálne výdavky, ale ja som sa už rozhodla, že chcem. Chápem, že zmluva o vytvoreni diela je aktivny prijem, teda sa z neho platia odvody do zdravotnej aj socialnej poistovne. Tiez chapem, ze licencna zmluva je pasivny prijem, teda sa z nej odvody neplatia. Ale, prosim ta, ako je to, ked je zmluva kombinovana - Zmluva o vytvoreni, pouzivani a sireni diela? Pochopila by som, ak by v tej zmluve bola osobitne suma za vytvorenie a osobitne za licenciu. Ale v tej mojej sa pise ze za"vytvorenie a nasledne pouzivanie a sirenie diela" dostanem 310 EUR (-2% na fond). Ako mám teda zistit vysku odvodov?
    Katy a R výška odvodov záleží od toho - ako uvedieš príjmy v DP - a aký vykážeš VZ. Ty sama si musíš tie príjmy správne zaradiť (z o DzP) - máš vlastne 3 druhy príjmov. a minimálne evidenciu príjmov v časovom slede (aj podľa druhu príjmu) musíš viesť!
    Michaela Beňová To chápem, ale nevieš, ako si mám zaradiť zmluvu o vytvorení, používaní a šírení diela? Ide teda o zmiešanú zmluvu. Píše sa v nej: Objednávateľ sa zaväzuje autorovi za VYTVORENIE A NÁSLEDNÉ POUŽÍVANIE A ŠÍRENIE DIELA vyplatiť honorár 310 EUR brutto (-2% zákonný odvod pre kultúrny fond). Ide teda o aktívny či pasívny príjem? Keďže honorár nebol rozdelený na odmenu za vytvorenie a osobitne odmenu za licenciu, neviem čo s tým.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Paušálne výdavky priamo nesúvisia s platením odvodov, povinná registrácia v SP je závislá od výšky príjmov (tržieb, zaplatených daní)

    pausalne vydavky a odvody pri autorskych zmluvach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.