Zavrieť

Porady

Ako napísať kúpnu zmluvu pri odkúpení súrodeneckých podielov?

Dobrý deň. Prosím o radu, ako správne pripraviť kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti.Rodičia darovali v r. 2001 rod. dom svojim deťom-mne, bratovi, sestre, každému 1/3. Teraz po ich smrti sme sa dohodli, že ja odkúpim ich podiely, čiže budem vlastniť celý dom. Som vydatá, mám 2 deti. Nie je mi jasné, či mám vystupovať ako kupujúca iba ja sama, alebo aj manžel ako spolukupujúci, lebo chceme, aby sme obaja mali 1/2 nehnuteľnosti. Neviem, ako je to s bezpodielovým vlastníctvom, či do neho bude spadať celý dom aj s pôvodnou darovanou tretinou, alebo iba teraz odkúpené 2/3. Chcem, aby bolo jasné, že obaja máme rovnaký diel 1/2. Tiež ako má byť zápis na katastri nehn. zapísaný, či iba na mňa, alebo na obidvoch. Ďakujem za odpoveď.
misoft Rada: zdedila si 1/3 - je to tvoj výlučný majetok!
Ovšem, keďže ideš odkúpiť zvyšné 2/3 - toto už bude spadať do BSM - pretože budeš kupovať z prostriedkov spoločných s manželom (ibaže by si mala výlučne SVOJE peniaze, ktoré si mala pred sobášom).
Takže do BSM budú spadať tie 2/3 a tvoj výlučný majetok bude tá 1/3.
Dar do BSM nespadá. Na katasrti asi bude 1/3 zapísaná na teba a 2/3 na teba a manžela ako spoluvlastníctvo 1/1 (tak sa to značí).

Aspoň ja to tak vidím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kupna zmluva bude standardna, je jedno, ci kupujes od surodencov alebo od cudzieho.
    Moze to byt jedna kupna zmluva, kde predavajuci budu surodenci, s definovanymi podielmi, kupujuci budete vy dvaja s manzelom.
    Po odkupeni bude 1/3 domu , ta zdedena vylucne tvoja a 2/3 budu spadat do BSM.
    (ako pise misoft v komentari).
    Neda sa kupnou zmluvou zmluvou zmenit stav na tvojom podieli (na tej 1/3).
    Da sa to oddelene rozsirenim BSM na tu tvoju 1/3, ale nie je to potrebne robit.

    Ako napísať kúpnu zmluvu pri odkúpení súrodeneckých podielov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.