Zavrieť

Porady

Platba za faktúru

Mám takéto dve otázky:

1. Môže byť faktúra zaplatená vkladom na účet predávajúceho treťou osobou, teda osobou, ktorá nie je do obchodu zainteresovaná?

2. Môže byť faktúra zaplatená aj z účtu tretej strany, teda strany, ktorá do obchodu nie je zapojená?

Môžu sa takto zaplatené faktúry dať do účtovníctva?

Hádame sa kvôli tomu a ani jeden nevieme s istotou či máme pravdu.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1.,2. áno. Do Účtovníctva a daň. výdavkov je možné dať faktúry, ktoré súvisia s podnikaním.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marleau Znamená to, že napríklad ja zaplatím za Fera Janovi z môjho účtu (je jedno,ako sa Fero so mnou vyrovná, nie je to teraz problém) faktúru, ktorú vystavil Jano Ferovi z mojich peňazíaFero si doklad môže dať normálne do účtovníctva? Nie je to náhodou teraz nejako po novom, že platba musí ísť z účtu, na koho je faktúra vystavená?
    Tweety Tie platby si musíte doriešiť pôžičkami.
    marleau Teda: DPH si vie uplatniť ale náklady (zníženie daňového základu) nie? Takto mi to tvrdí aj jedna ekonómka, tak teraz sme z toho my dvaja (čo sa tu hašteríme) domotaní ako špagety.
    Tweety No, ak faktúra nesúvisí s podnikaním, tak ani nárok na odpočet nie je, a ani daň. náklad, výdavok nemôže byť.
    marleau Bavíme sa o platbe napríklad za materiál nakupovaný na podnikateľské účely, dajme tomu stavba. Jednoducho sa chcem opýtať, či je dôležité, kto a ako zaplatil faktúru za nejakú firmu a ak jeto niekto iný ako tá firma, či si to môže uplatniť na DPH a daň zo zisku.
    Tweety Ale veď toto som ti už zodpovedala. A daň zo zisku? Tá určite nie je daňovo uznaným výdavkom.
    marleau myslel som daňový základ alebo teda náklady,nie som ekonóm
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Aby faktúra bola daňovým nákladom, musí byť vystavená na odberateľa - na firmu a musí sa jednať o daňové náklady.

    Úhrada faktúry je druhoradá, ak je platená tretou osobou, môže sa účtovať o pôžičke voči tej tretej osobe.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marleau dajme tomu ja mu zaplatím faktúru z môjho účtu a on mi dá potom peniaze v hotovosti, je dôležité, z akého účtu odišli peniaze na zaplatenie jeho faktúry pre DPH a neskôr pre náklady kvôli dani zo zisku?
    kn-alka nie, nie je dôležité, kto faktúru zaplatil, ale to, na koho je vystavený daňový doklad - faktúra
    marleau a ďalej to netreba riešiť?
    kn-alka tak koľkokrát ti treba napísať, že to treba riešiť cez pôžičku.
      zbaliť

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    riešila by som takúto situáciu zmluvou o požičke, al. zmluvou o postúpení pohľadávky v zmysle §524-530 obč. zákonníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.