Zavrieť

Porady

poštovné

Musím, ak je zvlášť vo fakture cena poštovného, zaučtovať to ako novú položku, alebo stačí poštovné zrátať s tovarom, ak vstuppuje do jeho ceny a zaučtovať spolu pod jednu položku ako tovar?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zaclony je offline (nepripojený) zaclony

    zaclony
    ja som len myslela, či pri prij.faktúre musím napr. učtovať
    nakup mater.501/321 100 Sk
    poštovné 501/321, 25 Sk
    alebo stačí zrátať obe sumy a napísať jedným zápisom fakt.za tovar 501/321
    125 Sk.
    Je mi jasné, že v prípade, že na fakture je napr. materiál, aj tovar, tak musím poštovné rozrátať v pomere na oba účty, čo je niekedy nemožné.
    Preto sa mi zdá nelogické ešte poštovné dávať zvlášť ako položku a dokonca ju ešte rozdelovať na poštovné k tovaru a poštovné k materiálu.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Ja dávam poštovné a balné spolu s tovarom takže 125,-SK ako 501/321
    Ale ked mám napr. stravné lístky, ktoré sú bez DPH tak dávam 213/321 a potom je na fakt.ešte naúčtované balné+DPH,tak vtedy to dávam ako poplatky za službu čiže 568/321, na 568 mám vytvorenú analytiku.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jenny7
    Ja dávam poštovné a balné spolu s tovarom takže 125,-SK ako 501/321
    Ale ked mám napr. stravné lístky, ktoré sú bez DPH tak dávam 213/321 a potom je na fakt.ešte naúčtované balné+DPH,tak vtedy to dávam ako poplatky za službu čiže 568/321, na 568 mám vytvorenú analytiku.
    Na účet 568 neúčtujeme poplatky za balné.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    A ešte, keď sa môžem opýtať, na aký účet mám teda účtovať poplatky za doručenie a balné?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jenny7
    A ešte, keď sa môžem opýtať, na aký účet mám teda účtovať poplatky za doručenie a balné?
    Ak sú to poplatky za doručenie a balné pri SL ,tak do nákladov na 518AE.

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    zaclony
    ja som len myslela, či pri prij.faktúre musím napr. učtovať
    nakup mater.501/321 100 Sk
    poštovné 501/321, 25 Sk
    alebo stačí zrátať obe sumy a napísať jedným zápisom fakt.za tovar 501/321
    125 Sk.
    Je mi jasné, že v prípade, že na fakture je napr. materiál, aj tovar, tak musím poštovné rozrátať v pomere na oba účty, čo je niekedy nemožné.
    Preto sa mi zdá nelogické ešte poštovné dávať zvlášť ako položku a dokonca ju ešte rozdelovať na poštovné k tovaru a poštovné k materiálu.
    No ja to účtujem zvlášť tovar na 501 a poštovné na 518AE, je to služba teda to nemôžeš dať na 501-SM

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    Podľa §22 o DPH do základu dane sa zahŕňajú aj súvisiace náklady ako napr.náklady na balné..., takže podľa tohoto zákona by sa to nemuselo rozdelovať ešte aj na 518AE, alebo sa mýlim???? Ja to nerozdeľujem, dávam to všetko na tú 501.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Mám takú otázku :
    Posielame listy obyčajne, doporučene, s doručenkou a aj 1. triedou.

    Všetky tieto výdavky účtujem na účet 518 a vôbec neúčtujem o DPH.
    Jedna známa mi vravela, že listy s doručenkou sú s DPH.
    Pošta, že mi však nevystaví žiaden doklad, ale ja si mám sama vypočítať DPH zo sumy, ktorá je uvedená na podacom lístku.

    Ako to robíte vy ?
    Poradíte ?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Poštové služby sú oslobodené od DPH, čiže bez DPH.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Ja viem, že sú poštovné služby oslobodené o DPH, ale tá známa mi tvrdila, že pri niektorých listoch je to s DPH.
    Ale možno, že ja som to zle všetko pochopila.

    jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

    jenny7
    my tiež takto posielame zásielky, tie sú bez DPH, ale keď posielame napr.balík službou Prime alebo EMS, tak vtedy si pýtam od nich daň.doklad a k tejto službe vyčíslujú DPH, takže tu ho potom dávam. Pri doporučených ako aj pri listoch 1triedy, tam sa DPH nevyčísluje, tu je to oslobodené.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.