Zavrieť

Porady

príjem z rakúska+príjem z dohody na SK

Zdravím,chcem sa opýtať...kamarátka pracovala na Sk na dohodu január až marec,od apríla mala živnosť v Rakúsku,musí popdať DP v Rakúsku,ak jej príjem nepresiahne 11 000?alebo je nutné podať,len ak by mala tie príjmy súbežne-aj živnosť,aj dohoda?
Môžem ešte niekoho poprosiť o radu?mám tu dve rôzne odpovede...
Naposledy upravil Marika0210 : 24.01.18 at 15:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    nie nepodáva DP v AT pokiaľ jej základ dane nepresiahol 11.000 €, ( základ dane: príjmy - výdavky )
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie podávala by len v prípade súbehu, ( na Slovensku samozrejme podáva aj z príjmov z AT - tie sú potom vyňaté zo zdanenia )
    hanelie https://www.bmf.gv.at/steuern/selbst...gspflicht.html
    Marika0210 takto som si to aj ja myslela,že ak nie sú príjmy súbežne,nemusí podávať v AT...ďakujem za odpoveď
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Daňové priznanie v AT podať musí. Aj keď sadzba dane bude 0 %.

    To, či tam musí uviesť aj prijmy zo SR závisí od toho, či bola v AT aspoň 183 dní za rok. Ak bola, bude do základu dane započítavať príjmu z dohody zo SR, ak tieto neboli zdanené zrážkou. Ak zdanené zrážkou boli, môže ich neuviesť, alebo uviesť. Ak ich uvedie, tak daň zrazená v SR sa jej započíta za daň splatnú v AT.
    Ak v AT nebola aspoň 183 dní za rok, príjem z dohody zo SR do daňového priznania neuvádza za žiadnych okolností.

    Ak sa zdržiavala na území SR aspoň 183 dní v roku, alebo má v SR trvalý pobyt, tak po podaní daňového priznania v AT musí následne podať aj daňové priznanie v SR.
    Následne v SR doplatí daň podľa našich predpisov, pričom zdaňovať takto bude príjem z AT aj zo SR.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Marika0210 v AT bola 126 dní a tie príjmy nemala súbežne...
    profesional Je úplne irelevantné, či tie príjmy mala, alebo nemala súbežne.

    V Rakúsku musí podať daňové priznanie z príjmov zo živnosti.Aj keď jej daň vyjde nulová.

    Následne musí podať aj daňové priznanie v SR, ak bola v SR aspoň 183 dní v roku, alebo má v SR trvalý pobyt.

    Do DP v SR zahrnie príjmy zo živnosti v Rakúsku. Čo sa týka príjmov z dohody, ak boli zdanené zrážkou, tak ich zahŕňať nemusí. Ak neboli, tak ich musí tiež zahrnúť. A doplatí dane do našej slovenskej sadzby.

    Napr. ak v AT zarobila 11.000 zo živnosti, tak v AT nezaplatí žiadne dane. A na Slovensku:

    Zo živnosti si uplatní paušálne výdavky vo výške 40 percent, tj. 4400 Eur. Následne si uplatí nezdaniteľné minimum a to 3803,33 Eur. A teda suma na zdanenie v SR bude 2796,97 Eur a daň z toho teda predstavuje sumu 531,42 Eur. Samozrejme, niekde platila zrejme aj odvody. Aj o tie sa jej zníži základ dane. Takže to môže byť ešte menej..
    Marika0210 nie sú náhodou tento rok paušálne výdavky 60 %?
    Tweety Výdavky k príjmom sú vo výške 60%.
    Marika0210 dakujem
    hanelie paušálne výdavky či výdavky percentom sa zvýšili na 60% a v priloženom linku v mojom príspevku sú informácie, kto je povinný podávať DP v AT týka sa to aj nerezidentov AT čiže ak nepresiahne príjem v čistom 11000 € nemusí živnostník podávať DP pre DP na SK platí metóda vyňatia príjmov zo zdanenia
    hanelie ešte k príspevku od profesionala: nie je irelevantné či bol alebo nebol súbeh, pretože ak by bol súbeh musela by mať pani vystavený formulár PDA1 a v tom prípade by musela podať DP aj v AT
    Marika0210 ďakujem pekne,hanelie...pozrela som aj ten link,ale profesional ma zneistil
      zbaliť

    príjem z rakúska+príjem z dohody na SK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.