Zavrieť

Porady

prenajom nehnutelnosti ktorej cast dalej prenajimam, musim zdanovat ?

Dobrý deň, prenajímam si od majitela nehnutelnost v ktorej časti bývam. Danú nehnutelnost s plnym vedomym majitela zdielam s dalšími dvomi ludmi, no zmluvy s nimi mam ja, tak ako som sa s majitelom dohodla na zaciatku. S jednym podnajomnikom mam zmluvu, kde v kolonke najomca figuruje podnajomnikova firma, nakolko jednu izbu v danom dome vyuziva ako kancelariu.
Druhemu podnajomnikovi prenajimam izbu za ucelom byvania. Dokopy z oboch prenajmov nemam zisk, sumy ktore mi obaja podnajomnici posielaju kazdy mesiac, pokryju cca 80 percent sumy, ktoru ja platím na zaciatku mesiaca majitelovi.
Chcem sa opytat ci sa na mna vztahuje povinnost zdanovat to, co mi najomcovia posielaju mesacne aj v pripade ze to hned posielam dalej majitelovi, ze fungujem s vedomim majitela ako tzv sprostredkovatel?
Naposledy upravil Chobot : 24.01.18 at 14:42
9 komentárov     zbaliť
Mila123 áno, pretože prenajímaš prenajaté....
prečo ste to priamo neriešili s majiteľom? každá by mala nájomnú zmluvu? a ty o problém menej.....(asi DIČ nemáš)
Ester715 povodne som si nehnutelnost prenajala ja a byval tam aj priatel ktory platil polovicku najmu, lenze po pol roku nastal rozchod a ja som to nemala ako splacat ale odstahovat som sa nechcela, lebo mi vyhovuje byt aj lokalita, tak som zavolala majitelovi a oboznamila ho so situaciou ci mozem cast nehnutelnosti prenajat. majitel povedal ze ano, ale ze to nema zaujem riesit a menit zmluvy a ze ak dany najomnik odide, tak opat menit zmluvy a niekoho hladat, etc, ze to mam riesit sama
vicktor Всё ясно, буквы не надо
vicktor Teraz aby som ja vymazal komentar ked mu Chobot zrusil zmysel...
kopretinka Otázky sa nevymazávajú!!!
Ester715 preco? ak pochopim ze tu adekvatnu odpoved nedostanem a uz som to zacala riesit inak ? pride mi to uplne OK
Ester715 slobodne som pridala prispevok preco ho nemozem aj rovnako slobodne vymazat ?
Dakujem vopred za relevantnu odpoved bez desiatich vykricnikov...
vicktor Akoze nedostanes odpoved?
Tvoja otazka: "prenajimam, musim zdanovat?"
Odpoved: "ano"
Dostala si ju po 40 minutach, tak sa nepaprc.
kopretinka 1.tie výkričníky sú len 3
2.lebo mazanie je proti pravidlám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v prvom rade si treba ujasniť (aspoň si myslím) - že ako prenajíma?
    v zadaní ani nie je uvedené - že či sa živí prenajímaním (aktívne príjmy - odst 1) - spomína síce sprostredkovanie - ale! ??? - zo zadania fakt neviem
    Alebo či prenajíma len ako obyčajná osoba (pasívne príjmy podľa odst 3) - vlastne prenajíma len nejakú časť - tak si podľa toho musí pomerne podeliť aj výdavky

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...lnosti-situaci

    najmä časť o výdavkoch - vo Vašom prípade je lepšie viesť daňovú evidenciu, v ktorej uvediete v časti výdavky aj Vaše platby za prenájom majiteľovi nehnuteľnosti

    BENZ30 je offline (nepripojený) BENZ30

    BENZ30
    urcite vyzaduje aby ste mali dic a podavali danove priznanie. tiez misite mat uzatvorenu zmluvu s vlastnikom nehnutelnosti. inak nie ke dovolene dalej pre ajimt majetok ku ktoremu nemate vlastnicky vztah. tiez riesim nieco podobne

    prenajom nehnutelnosti ktorej cast dalej prenajimam, musim zdanovat ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.