Zavrieť

Porady

Zmluva o účinkovaní bez podania umeleckého výkonu. Aký je to príjem?

Daňovník na základe §269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov uzatvoril zmluvu o účinkovaní bez podania umeleckého výkonu so spoločnosťou Slovenská produkčná, a.s.. Na základe tejto zmluvy vo vlastnom mene, na svoj účet a na vlastnú zodpovednosť vystupoval a účinkoval v televíznom programe. Za účinkovanie v televíznom programe dostal odmenu vo výške 100 €. Odmena mu bola v plnej výške aj vyplatená, pričom nepodpisoval súhlas o tom, že by nemala byť zdanená zrážkou. O aký príjem podľa zákona o dani z príjmov ide?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    na stránke FS je takáto pomôcka https://www.financnasprava.sk/sk/obc...dliehajuceDani
    ja si myslím, že preto je tam "bez podania umeleckého výkonu" - aby to nebolo zaradené do § 6 ( aby nebola zrážková daň)
    môj názor - že do § 8? - prípadne si zadefinuj podľa tých inštrukcíí
    jakubzemko Ďakujem
    Ing. Ľubomír Janoška
    Ak zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - podnikateľ, tak ide o bežný príjem z podnikateľskej činnosti. Tak isto ak má pridelené DIČ na umeleckú činnosť.
    Ak zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - nepodnikateľ a nemá DIČ, tak je odberateľ povinný odviesť zrážkovú daň bez ohľadu na to, ako je pomenovaná zmluva (v tomto prípade názov zmluvy zjavne popiera vecnú podstatu).
    jakubzemko No zmluvu uzatváral ako fyzická osoba - nepodnikateľ, napriek skutočnosti, že podnikateľom je. Ak si teda spoločnosť nesplnila svoju povinnosť a neodviedla zrážkovú daň, nebolo by vhodné to niekde do daňového priznania dať? Ja nemám ako zistiť, či spoločnosť odviedla zrážkovú daň, no logika mi hovorí, že ak je v zmluve odmena 100 eur a 100 eur bolo aj vyplatené daňovníkovi, tak asi žiadna zrážková daň nebola odvedená. Ide teda o príjem podľa § 6 ods. 2 psím a) alebo príjem podľa § 6 ods. 4.zákona o dani z príjmov? Trochu mi uniká rozdiel medzi týmito príjmami.
    Ing. Ľubomír Janoška Keďže zrážková daň nebola odvedená, tak ju musí odviesť "účinkujúci, ktorý nepodal umelecký výkon" v rámci daňového vyrovnania/vyúčtovania.
    To nič nemení na tom, že keď usporaidateľ mal dodávvku od FO bez DIČ, tak bol povinný odviesť zrážkovú daň... to si berňáci môžu všimnúť.

    Zmluva o účinkovaní bez podania umeleckého výkonu. Aký je to príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.