Zavrieť

Porady

Živnostník - daňová evidencia 2017 /pôžička/

Dobrý deň, živnostník /daňová evidencia/, kúpil auto ktoré pôvodne plánoval dať do obchodného majetku. Neskôr sa rozhodol, že auto nedá do OM ale bude ho využívať na pracovné cesty do zahraničia. Pôžičku, ktorou vyplácal auto má na svojom bankovom účte, ktorý využíva na podnikanie. Je možné úroky z tohto ban.úveru zaevidovať ako daňový výdavok, keďže ho nemá v OM? Ja mu tvrdím, že nie. Ešte otázočka, či je problém, že tento bankový úver má na svojom podikateľskom účte? Osobne v tom problém nevidím, ale čo kontrola ... evidujem/účtujem/ len veci, ktoré priamo súviasia s jeho podnikaním.Budem vďačná za odpoveď.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Pôžička mu bola poskytnutá ako súkromnej osobe alebo živnostníkovi?
edúlik No až teraz som si všimla, na Zmluve je uvedené jeho IČO, takže ako živnostníkovi.
veronikasad Auto má zapísané na IČO alebo ako súkromná osoba?
edúlik Auto bolo zapísané na súkromnú osobu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Príjem peňazí z pôžičky na BU - PNZD
    Splátka pôžičky - VNZD
    Úroky z pôžičky - VNZD

    Odhliadnuc od toho, že banka by to mohla kvalifikovať ako úverový podvod.

    Keď auto nebolo napísané na IČO, ani zaradené do obchodného majetku, môže si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM, ak ide o rok 2017, predpokladám že do konca januára 2018 bolo podané DP DzMV a daň zaplatena
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    edúlik Ďakujeme pekne za pomoc, áno DP DzMV podal v januári 2018. Daňové výdavky - cestovné náhrady prepočítané cez spotrebu na km. z technického, cena nafty z bločkov aritmetický priemer, prejdené km. a amortizácia vozidla cez prejdené km./. Dúfam, že to takto prepočítavame správne.
    veronikasad Počet najazdených km x sadzba základnej náhrady + spotreba PHM (počet najazdených km/100*normovana spotreba*priemerná cena z dokladov o nákupe, primeraných počtu najazdených km)
    edúlik Amortizácia auta sa tiež môže prepočítavať na prejdené kilometre?
    veronikasad Ako inak si to chcela počítať?
    edúlik Iným spôsob určite nie ... len som neporozumela niektorým slovíčkam z Vášho vzorca. Aj ja prepočítavam amortizáciu auta koeficientom 0,183/km.
    edúlik Ďakujem
      zbaliť

    Živnostník - daňová evidencia 2017 /pôžička/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.